| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Księga wieczysta i hipoteka > Postępowanie wyjaśniające w razie nieczytelnej księgi wieczystej

Postępowanie wyjaśniające w razie nieczytelnej księgi wieczystej

Cała procedura związana z przeniesieniem treści widniejącej w dotychczasowej księdze wieczystej do ośrodka migracyjnego celem jej przemigrowania powinna być dokonana w sposób precyzyjny. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości w zakresie niezgodności między księgą w formie elektronicznej a dotychczasową księgą wieczystą należy rozpocząć czynności wyjaśniające.

Postępowanie wyjaśniające jest podejmowanie niezwłocznie po dokonaniu zgłoszenia przez pracownika o nieczytelności danej księgi wieczystej.

Nadzór nad poprawnością przeniesienia księgi wieczystej

Podstawowym zadaniem sędziów i referendarzy sądowych jest sprawowanie nadzoru nad poprawnością przeniesienia przez migrantów treści wpisów z danych działów dotychczasowej księgi wieczystej do rubryk, podrubryk oraz pól księgi elektronicznej. Następnie ich obowiązkiem jest przeprowadzenie audytu poszczególnych pól kluczowych księgi wieczystej i wysłanie księgi do weryfikacji.

Procedura wyjaśniająca

Wówczas, gdy przekazana do ośrodka migracyjnego treść dotychczasowej księgi wieczystej jest nieczytelna – obowiązkiem sędziego i referendarza sądowego jest przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. Istotną postępowania jest sprawdzenie poprawności dotychczasowej księgi, która następnie będzie podlegała przeniesieniu do księgi elektronicznej.

Zobacz także: Pozew o zawarcie umowy o wybudowanie mieszkania

Co to oznacza, że księga wieczysta jest nieczytelna? Księgę wieczystą uważa się za nieczytelną wówczas, gdy nie można odczytać całościowo lub częściowo wpisu umieszczonego w dotychczasowej księdze lub gdy księga jest uszkodzona w wyniku np. zalania treści, a także z powodu niewyraźnego pisma.

Podczas postępowania wyjaśniającego sędzia i referendarz sadowy może żądać od wydziału ksiąg wieczystych prowadzącego daną nieczytelną księgę o nadesłanie kopii odpowiedniego dokumentu np. stanowiącego podstawę nieczytelnego wpisu w księdze z danych akt księgi.

Zobacz także: Spółdzielnia mieszkaniowa

Jeżeli postępowanie wyjaśniające nie przyniesie rezultatu – do obowiązku zarówno sędziego lub referendarza sądowego będzie należało sporządzenie protokołu, w którym zostanie określony zakres oraz miejsce nieczytelności. Następnie księga wraz z protokołem bez dokonania procesu migracji zostanie zwrócona.

Zobacz także: Rodzaje umów deweloperskich

Wszelkie czynności związane z zamknięciem nieczytelnej księgi wieczystej nie są orzeczeniem sądu i nie podlegają zaskarżeniu.

Zobacz także: Kupno-sprzedaż nieruchomości

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Postępowanie wyjaśniające jest podejmowanie niezwłocznie po dokonaniu zgłoszenia przez pracownika o nieczytelności danej księgi wieczystej.
Postępowanie wyjaśniające jest podejmowanie niezwłocznie po dokonaniu zgłoszenia przez pracownika o nieczytelności danej księgi wieczystej.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wieczorek

Szkoleniowiec, właściciel firmy doradczej, specjalista ds. rachunkowości. Audytor wewnętrzny Systemu Zarządzania Jakością wg Normy ISO 9001-2008. Praktyk kontroli z doświadczeniem od 2002 r. Niezależny ekspert w zakresie organizacji rachunkowości zgodnej ze standardami i kontroli z uwzględnieniem aspektów prawnych i merytorycznych, chętnie podejmujący trudne tematy. Autor wielu publikacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK