| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Księga wieczysta i hipoteka > Zmiany umożliwiające zmniejszenie sumy hipotecznej

Zmiany umożliwiające zmniejszenie sumy hipotecznej

Na mocy znowelizowanego art. 68 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, właściciel obciążonej nieruchomości może żądać zmniejszenia sumy hipotecznej – jeżeli zabezpieczenie hipoteczne będzie nadmierne.

Hipoteka zabezpiecza zarówno wierzytelność pieniężną, jak i wierzytelność przyszłą. W świetle przepisów starej ustawy hipoteka zabezpieczała jedynie wierzytelności pieniężne, a przy tym mogła być ona wyrażona w określonej kwocie pieniężnej. Ponadto, hipotekę można wyrazić w pieniądzu polskim, jednakże wyjątek dotyczy sytuacji, kiedy wierzytelność zabezpieczona – została wyrażona w innej walucie. Po nowelizacji – jeśli strony nie ustalą inaczej w umowie ustanawiającej hipotekę – sumę hipoteki wyraża się w tej samej walucie. Spory związane z ograniczeniem w umowie przez strony roszczenia z tytułu zmniejszenia sumy hipotecznej będą rozstrzygane w orzecznictwie sądowym. 

Na mocy ustawy nowelizacyjnej można zastąpić zabezpieczoną wierzytelność inną wierzytelnością tego samego wierzyciela. W tymże przypadku nie będzie potrzebna zgoda podmiotów, którym przysługą prawa z pierwszeństwem równym lub niższym. 

Zobacz także serwis: Księga wieczysta i hipoteka

W celu dokonania zmiany zabezpieczonej wierzytelności zastosowanie mają przepisy o zmianie treści hipoteki.

Niezbędnym warunkiem - potrzebnym zarówno do zmiany waluty zabezpieczonej wierzytelności, jak i zmiany zabezpieczonej wierzytelności w drodze czynności prawnej zwiększające zakres zaspokojenia z nieruchomości obciążonej – jest uzyskanie zgody właściciela nieruchomości, pod warunkiem, że nie będzie on dłużnikiem osobistym. Tego typu oświadczenie może być złożone którejkolwiek ze stron w formie pisemnej pod rygorem nieważności. 

Zobacz również serwis: Rynek nieruchomości

Powyżej wskazane zmiany w zakresie zabezpieczonej wierzytelności są bezskuteczne w stosunku do właściciela nieruchomości, dopóki nie wyrazi na nie zgody.

Ustawa nowelizacyjna miała na celu przede wszystkim wprowadzić szereg zmian, po to ażeby instytucja, jaką jest hipoteka była w sposób efektywny wykorzystywana – jako forma skutecznego zabezpieczenia.

Czy hipoteka może zabezpieczać kilka wierzytelności?

Zmiany w rozporządzaniu opróżnionym miejscem hipotecznym

Zmiany w zakresie hipoteki przymusowej

Podstawa prawna:

Art. 68 ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).
Art. 683 ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »