| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Księga wieczysta i hipoteka > Zmiany w rozporządzaniu opróżnionym miejscem hipotecznym

Zmiany w rozporządzaniu opróżnionym miejscem hipotecznym

Ustawodawca wprowadził w ustawie nowelizacyjnej szereg zmian w zakresie rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym. W ramach tychże zmian – jeżeli nastąpi wygaśnięcie hipoteki – właściciel nieruchomości może w granicach wygasłej hipoteki rozporządzać opróżnionym miejscem hipotecznym.

W przypadku wygaśnięcia hipoteki właścicielowi nieruchomości przysługuje w granicach wygasłej hipoteki uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym. Może on ustanowić na tym miejscu nową hipotekę albo przenieść na nie za zgodą uprawnionego którąkolwiek z hipotek obciążających nieruchomość. Powyższa regulacja odnosi się także do sytuacje, gdy opróżni się miejsce wskutek przeniesienia jednej z hipotek na miejsce opróżnione przez inną hipotekę.

Warto zaznaczyć, iż jeżeli hipoteka wygaśnie tylko częściowo, właściciel może rozporządzać opróżnionym miejscem hipotecznym w tej części.

Zobacz również serwis: Rynek kredytów

Kolejna zmiana zawarta w ustawie z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece – wprowadza regulacje dotyczące sytuacji, gdy hipoteka zostanie wykreślona bez jednoczesnego wpisania na jej miejsce innej hipoteki. W tymże przypadku właściciel nieruchomości może zachować uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym, pod warunkiem, iż jednocześnie z wykreśleniem hipoteki uprawnienie to zostanie wpisane do księgi wieczystej.     

Ponadto – zarówno do wykreślenia wygasłej hipoteki, jak i do wpisu uprawnienia do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym konieczne jest oświadczenie właściciela nieruchomości.

Zobacz także serwis: Rynek nieruchomości

Powyżej opisane regulacje w zakresie rozporządzania opróżnionym miejscem mają na celu przede wszystkim zapewnić zabezpieczenie interesu właściciela, którego nieruchomość zostanie obciążona.

Hipoteka umowna zastąpiła hipotekę kaucyjną i zwykłą

Zmiany w zakresie hipoteki przymusowej

Przeniesienie wierzytelności hipotecznej po zmianach

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK