| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Księga wieczysta i hipoteka > Hipoteka umowna zastąpiła hipotekę kaucyjną i zwykłą

Hipoteka umowna zastąpiła hipotekę kaucyjną i zwykłą

Od dnia 20 lutego 2011 weszła w życie radykalna zmiana w wyniku, której obowiązuje tylko jeden rodzaj hipoteki umownej. Regulacja ta ma na celu ułatwić stosowanie instytucji hipoteki.

Do tej pory w świetle prawa polskiego istniały dwa rodzaje hipotek umownych, tj. hipoteka kaucyjna (zabezpieczenie hipoteką wierzytelności o wysokości jeszcze nieustalonej lub w drodze wyjątku – wierzytelności do wysokości oznaczonej sumy najwyższej) oraz zwykła (zabezpieczająca hipoteką wierzytelności istniejące). Na skutek zmian zawartych w ustawie z dnia 26 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece, które weszły w życie 20 lutego 2011 roku – zarówno hipoteka kaucyjna, jak i zwykła stanowi obecnie jeden rodzaj hipoteki umownej. Oznacza to, że hipoteka umowna zabezpiecza wierzytelności przyszłe lub istniejące oraz wierzytelności o nieustalonej lub ustalonej kwocie.

Hipoteka zabezpiecza także mieszczące się w sumie hipoteki roszczenia o odsetki oraz o przyznane koszty postępowania, jak również inne roszczenia o świadczenia uboczne, jeżeli zostaną wymienione w dokumencie stanowiącym podstawę wpisu hipoteki do księgi wieczystej. 

Zobacz serwis: Najem

Na mocy ustawy z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece w art. 681 zostały wprowadzone zmiany – na podstawie, których hipoteka umowna może także zabezpieczać kilka wierzytelności z różnych stosunków prawnych przysługujących temu samemu wierzycielowi. Poza tym, w umowie ustanawiającej hipotekę trzeba określić stosunki prawne oraz wynikające z nich wierzytelności objęte zabezpieczeniem. Wierzyciel hipoteczny posiada uprawnienie do podziału hipoteki. Oświadczenie o podziale hipoteki składa się właścicielowi nieruchomości. Podział hipoteki stanie się skuteczny z chwilą wpisu w księdze wieczystej.

Uprawnienia administratora hipoteki po zmianach

Rozporządzanie opróżnionym miejscem hipotecznym po zmianach

Nowe zmiany w przedmiocie hipoteki

Podstawa prawna:

- art. 681 ustawy z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).
- art. 69 ustawy z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK