| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Księga wieczysta i hipoteka > Jak wykreślić wpis w księdze wieczystej o prawie odkupu

Jak wykreślić wpis w księdze wieczystej o prawie odkupu

Do działu III księgi wieczystej wpisywane było prawo Agencji Nieruchomości Rolnych do odkupu nieruchomości zakupionych od Agencji. Na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wszedł w życie 29 marca 2010 roku, wykonywanie tego prawa przez ANR jest niemożliwe. Jednak wykreślenie wpisu z ksiąg wieczystych jest wyjątkowo problematyczne…

Do chwili, gdy Trybunał Konstytucyjny nie orzekł, że przepisy o prawie odkupu przez ANR są niekonstytucyjne, miała ona prawo, w ciągu 5 lat od sprzedaży nieruchomości, żądać ich odkupu. W księdze wieczystej danej nieruchomości, dziale III, wpisywano odpowiednie zastrzeżenie.

29 marca 2010 r. wszedł w życie wyrok TK, w którym orzeczono, że przepisy dotyczące prawa odkupu są niekonstytucyjne. Od tego czasu, Agencja nie może już z tego prawa korzystać. Wpisy o prawie odkupu jednak nadal w księgach wieczystych widnieją. I, jak się okazuje, ich usunięcie nie jest takie proste. Dla właścicieli nieruchomości to nie lada problem – wpis, z całą pewnością, nie stanowi zachęty dla potencjalnego nabywcy. A dotyczy to naprawdę wielu – Agencja podpisała bowiem, w ciągu ostatnich 7 lat, około 80 tysięcy umów sprzedaży nieruchomości rolnych.

Aby usunąć wpis z księgi wieczystej należy, w pierwszej kolejności, złożyć wniosek w ANR o wydanie oświadczenia wyrażającego zgodę na wykreślenie prawa odkupu.

Po odebraniu takiego zaświadczenia i uiszczeniu opłaty sądowej (w wysokości połowy opłaty pobranej od wniosku o wpis), należy złożyć do sądu wieczystoksięgowego wniosku o wpis, polegającego na wykreśleniu zapisu z księgi wieczystej.

Zobacz: Dom i działka

Jeżeli ANR nie wyrazi zgody na wykreślenie prawa odkupu, wówczas możemy złożyć pozew o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Podnosi się, że jeżeli przepis, który dotyczył prawa odkupu został uchylony, to wpisy w księdze wieczystej powinny zostać wykreślone z urzędu. Jednak sprawdzenie ksiąg w celu dokonania takich wykreśleń, stanowi znaczny problem techniczny. Stąd, sądy nie wykazują w tej materii większej inicjatywy.

Zobacz również: Nieruchomości

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »