| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Księga wieczysta i hipoteka > Czy sąd wieczystoksięgowy ustala prawo własności

Czy sąd wieczystoksięgowy ustala prawo własności

Prawo własności nieruchomości podlega ujawnieniu w księdze wieczystej, którą prowadzi sąd rejonowy. Z wnioskiem o wpis może wystąpić właściciel nieruchomości. Jeżeli osoba składająca wniosek nie udowodni własności, nie można jej ustalać w postępowaniu wieczystoksięgowym. W takim przypadku właściwe jest postępowanie procesowe.

Sprawy wieczystoksięgowe są rozpoznawane na posiedzeniu niejawnym. Uczestnikami postępowania oprócz wnioskodawcy są tylko te osoby, których prawa zostały wykreślone lub obciążone bądź na rzecz których wpis ma nastąpić.

W postępowaniu wieczystoksięgowym nie mogą być rozstrzygane żadne spory ani w charakterze przesłanki, ani samego rozstrzygnięcia, ani też podejmowane ustalenia prowadzące sąd do wniosku, że dokonanie wpisu zgodnego z wnioskiem doprowadzi do niezgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Zobacz także: Koszty w postępowaniu wieczystoksięgowym

Sąd wieczystoksięgowy nie może rozstrzygać, czy istnieją przesłanki do uznania, że wnioskodawcę chroni rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych. Dlatego nie jest dopuszczalne w postępowaniu o wpis wnioskodawcy jako wyłącznego właściciela ustalenie, że skoro nieruchomość została nabyta w czasie trwania małżeństwa, to stanowi majątek objęty wspólnością ustawową, wobec czego wpisanie wnioskodawcy jako wyłącznego właściciela doprowadziłoby do wspomnianej niezgodności.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 27 lipca 2010 r. orzekł, że postępowanie wieczystoksięgowe nie służy ustaleniu tego, kto jest właścicielem nieruchomości. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego, rozpoznając wniosek o wpis, sąd wieczystoksięgowy bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do niego dokumentów oraz treść księgi wieczystej. Chodzi o dokumenty będące podstawą wpisów. Żadnych innych dowodów sąd ten badać nie może. Zmiana wpisu dotyczącego własności może nastąpić w wyniku procesu o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Wniosek o dokonanie wpisu może złożyć właściciel nieruchomości, użytkownik wieczysty, osoba, na rzecz której wpis ma nastąpić, albo wierzyciel, jeżeli przysługuje mu prawo, które może być wpisane w księdze wieczystej. W sprawach dotyczących obciążeń powstałych z mocy ustawy wniosek może złożyć uprawniony organ.

Zobacz także: Jak uzyskać odpis z papierowej księgi wieczystej

Wniosek o dokonanie wpisu składa się na urzędowym formularzu. Należy do niego dołączyć dokumenty stanowiące podstawę wpisu w księdze wieczystej.

Wpis dokonywany jest jedynie na wniosek i w jego granicach, chyba że przepis szczególny przewiduje dokonanie wpisu z urzędu. Rozpoznając wniosek o wpis, sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej. Obowiązuje zakaz prowadzenia przez sąd wieczystoksięgowy postępowania dowodowego wykraczającego poza badanie dokumentów załączonych do wniosku o wpis w księdze wieczystej.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Wybranowski

Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK