| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Nieruchomości/Inne > Nowości w prawie

Nowości w prawie

Zobacz co się zmienia w prawie dotyczącym nieruchomości.

GRUNT ROLNY – TYLKO POZA MIASTEM

Po odrzuceniu przez Sejm Prezydenckiego veta, z dniem 1 stycznia 2009 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Jej najistotniejszym zapisem jest automatyczne (z mocy samego prawa) odrolnienie – czyli wyłączenie z produkcji rolnej – wszystkich gruntów rolnych (także grunty klasy najwyższej) położonych w granicach administracyjnych miast. Oznacza to, iż obecnie żadna nieruchomość w miejscowości posiadającej prawa miejskie nie posiada charakteru rolnego bez względu na to w jaki sposób jest użytkowana.

Na terenach wiejskich procedury odrolnienia nie będą wymagały co do zasady grunty klas IV, V i VI z wyjątkiem gleb pochodzenia organicznego (materia organiczna, gleby torfowe i murszowe). W konsekwencji Rady Gmin zostały pozbawione uprawnienia do rozszerzania ochroną procedury odrolnienia wszelkich gruntów klasy IV.

Skutkiem powyższej nowelizacji z dniem 1 stycznia 2009 r. ulegają umorzeniu z mocy prawa wszelkie postępowania administracyjne mające na celu wyłączenie z produkcji rolnej terenów, które w wyniku zmiany ustawy wyłączenia takiego nie wymagają.

Ponadto opłaty z tytułu wyłączenia z produkcji rolnej terenów nie wymagających obecnie odrolnienia, a wymagalne po dniu 1 stycznia 2009 r. również ulegają automatycznemu umorzeniu.

2 styczeń 2009 r.

SPRZEDAŻ DZIAŁEK ROLNYCH BEZ KOMPLIKACJI


W obecnym okresie, gdy w większości gmin i miast nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego (lub obowiązuje jedynie na części terenu gminy) kwalifikacja charakteru działki (rolna, budowlana) dokonywana jest na podstawie wypisu z rejestru gruntów. Tym samym częstokroć bywa tak, iż działka niezabudowana pomimo, że umiejscowiona jest w terenie zabudowanym, w ewidencji gruntów sklasyfikowana jest jako rolna, co oznacza, że w przypadku jej sprzedaży Agencji Nieruchomości Rolnych przysługuje co do zasady prawo pierwokupu (z nielicznymi wyjątkami). Faktem powszechnie znanym jest, iż Agencja niezmiernie rzadko korzysta z tego prawa, jednakże formalności muszą być zachowane i sprzedaż takiej nieruchomości może odbyć się dopiero po sporządzeniu dwóch aktów notarialnych tj. umowy warunkowej (pod warunkiem, że Agencja nie skorzysta z prawa pierwokupu) i umowy faktycznie przenoszącej własność. Taka konstrukcja prawna powoduje konieczność dwukrotnego ponoszenia kosztów notarialnych i – co oczywiste – znacznie wydłuża czas trwania całej procedury sprzedaży.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Źródło:

INFOR
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Robert Zych

Robert Zych — absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Zasad sprzedaży uczył się w firmie Warszawa Coca Cola Bottlers. Od 1997 roku razem ze swoimi mentorami i nauczycielami Jerzym Gutem i Wojciechem Hamanem prowadzi firmę szkoleniową Kontrakt OSH. Jest autorem i współautorem książek Szef w roli coacha, Gen sprzedawcy, Lider sprzedaży, Szef w relacji z zespołem. Od ponad 20 lat pracuje jako trener sprzedaży. Szkolił w Polsce firmy z listy 100 największych. Specjalizuje się w szkoleniach w zakresie sprzedaży skierowanych do dla handlowców i szefów zespołów, pomaga sprzedawcom w aktywnym pozyskiwaniu klientów poprzez coaching i naukę w miejscu pracy. Odpowiada także za sprzedaż w swojej firmie szkoleniowej i codziennie zdobywa nowe, praktyczne doświadczenia.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK