| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Nieruchomości/Inne > Nowości w prawie

Nowości w prawie

Zobacz co się zmienia w prawie dotyczącym nieruchomości.

Z dniem 6 grudnia 2008 r. weszła w życie nowelizacja ustawy prawo budowlane (Dz. U. Nr 206, poz. 1287) , która pozwala na przedłożenie ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy

w trakcie postępowania legalizacyjnego. Jednocześnie oznacza to, iż prowadząc postępowanie w przedmiocie wydania decyzji o warunkach zabudowy wójt (burmistrz, prezydent) nie może kierować się faktem istnienia lub nieistnienia na danym terenie samowoli budowlanej.

Omawiana nowelizacja ustawy jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia

20.12.2007 r. (sygn. akt P 37/06), który stwierdził, że sprzeczne z konstytucją jest różne traktowanie właścicieli samowoli, w zależności od tego, czy położona jest ona na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, czy też nie. Inwestorzy, którzy występują o legalizację samowoli położonej na działkach objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, nie mają bowiem problemów z ich zalegalizowaniem, gdyż bez żadnych przeszkód mogą uzyskać zaświadczenie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami planu. Jak trafnie zauważył Trybunał Konstytucyjny na fakt obowiązywania lub nieobowiązywania na danym terenie miejscowego planu zagospodarowania inwestorzy nie mieli i nie mają żadnego wpływu. W procesie legalizacji samowoli kluczowe znaczenie powinno mieć jedynie wykazanie przez inwestora, że samowolnie wybudowany obiekt nie narusza przepisów prawa.

8 grudzień 2008 r.

PRZEKAZANIE GOSPODARSTWA ROLNEGO

W dniu 28.11.2008 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przewiduje ona, że właściciel gospodarstwa rolnego, który nieodpłatnie przekaże je swoim następcom (np. dzieciom, wnukom) w zamian za rentę, nie będzie musiał uiszczać tzw. opłaty planistycznej.
Obecnie, zgodnie z art. 36 i 37 ustawy z dnia 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.), wójt, burmistrz albo prezydent miasta mają prawo do naliczenia opłaty planistycznej w przypadku zbycia nieruchomości, której wartość wzrosła w wyniku uchwalenia bądź zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zbyciem nieruchomości jest zarówno sprzedaż jak i nieodpłatne przeniesienie własności nieruchomości.

5 grudzień 2008 r.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK