| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Nieruchomości/Inne > Nowości w prawie

Nowości w prawie

Zobacz co się zmienia w prawie dotyczącym nieruchomości.

Na chwilę obecną jest to projekt rządowy i ostateczny kształt ustawy może ulec zmianie, jednakże nowelizacja ustawy o ewidencji ludności znosząc obowiązek meldunkowy niejako wymusza jednocześnie zmianę przepisów o dowodach osobistych w części dotyczącej wpisywania adresu zameldowania na tym dokumencie, a to z kolei może wiązać się z koniecznością wymiany dowodów osobistych.

KOMENTARZ

W ocenie autora niniejszego tekstu projektowaną zmianę modelu ewidencjonowania miejsca zamieszkania należy uznać co do zasady za słuszną. Jednakże zapisy ograniczające konstytucyjne prawo własności poprzez pozbawienie właściciela lokalu wpływu na krąg osób, które będą mogły się w nim zarejestrować idą byt daleko. Właściciel pozbawiony zostaje wpływu na to kto ma być zarejestrowany w jego lokalu, a dochodzenie praw na drodze sądowej, która najczęściej bywa żmudna i czasochłonna może się w praktyce okazać ochroną iluzoryczną.

15 grudzień 2008 r.

SZERSZY KRĄG SPADKOBIERCÓW USTAWOWYCH

W dniu 10.12.2008 r. Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości projekt ustawy nowelizującej Kodeks cywilny w zakresie reguł i zasad spadkobrania. Nowelizacja zakłada rozszerzenie kręgu spadkobierców, zaliczając do nich dziadków spadkodawcy (dziadek i babka w obu liniach – ze strony ojca i ze strony matki), a ponadto pasierbów. Przyjęto rozwiązanie, w myśl którego rodzice spadkodawcy wyprzedzają w kolejności dziedziczenia rodzeństwo i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy (obecnie obowiązujące przepisy bardziej faworyzują rodzeństwo przy dziedziczeniu). Zgodnie z projektowaną ustawą, w sytuacji gdy jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, jego miejsce zajmuje jego rodzeństwo (bracia i siostry), którzy dziedziczą tę część spadku, która przypadałaby zmarłemu wcześniej rodzicowi w równych częściach.

Nowością są przepisy dotyczące umieszczenia na liście spadkobierców ustawowych dziadków i ich zstępnych. Osoby te będą dziedziczyć w dalszej kolejności w sytuacji braku małżonka, zstępnych spadkodawcy, jego rodzeństwa i ich zstępnych. Udziały dziadków będą jednakowe. W praktyce więc wśród spadkobierców ustawowych danej osoby może znaleźć się rodzeństwo rodziców spadkodawcy – wujkowie, stryjkowie, ciocie, kuzyni itp.
Na liście spadkobierców znaleźli się ponadto pasierbowie. Będą oni dziedziczyć wówczas, gdy żadne z rodziców pasierba oraz krewnych w chwili otwarcia spadku nie żyje.
Rozszerzenie listy spadkobierców o dalszych krewnych spadkodawcy będzie w sposób daleko idący ograniczać przypadki, w których dziedziczy gmina lub Skarb Państwa.

Data publikacji:

Ekspert:

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Źródło:

INFOR
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK