| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Nieruchomości/Inne > Nowości w prawie

Nowości w prawie

Zobacz co się zmienia w prawie dotyczącym nieruchomości.

Senatorowie Platformy Obywatelskiej przygotowali projekt nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Wedle projektu Agencja zachowa prawo pierwokupu jedynie w stosunku do działek o powierzchni przekraczającej 5 ha. Autorzy projektu słusznie zauważyli, iż obowiązująca od kilku lat ustawowa praktyka w tym zakresie to tylko zbędna formalność.

15 grudzień 2008 r.

MELDUNEK – RELIKT PRZESZŁOŚCI

Obowiązek meldunkowy zostanie zastąpiony zgłoszeniem podstawowego miejsca zamieszkania. Zgodnie z rządowym projektem zmiany ustawy o ewidencji ludności zarejestrowanie spowoduje automatyczne wyrejestrowanie-wymeldowanie z dotychczasowego miejsca. Oczywiście zarejestrowanie podstawowego miejsca zamieszkania – podobnie jak meldunek – nie daje żadnego prawa do lokalu. Rejestracja – jako czynność administracyjno-techniczna ma jedynie potwierdzać, że dana osoba przebywa w konkretnym mieszkaniu i ma tam adres do doręczeń korespondencji zarówno urzędowej jak i prywatnej. Podobne skutki wywoływać będzie rejestracja dodatkowego miejsca zamieszkania. Dla osoby, która została zarejestrowana w podstawowym miejscu zamieszkania oraz w dodatkowym miejscu zamieszkania, adresem do doręczeń będzie adres dodatkowego miejsca zamieszkania.

W założeniach projektu ustawy dotychczasowe miejsce zameldowania na pobyt stały automatycznie stanie się zarejestrowanym miejscem zamieszkania, natomiast dotychczasowe miejsce zameldowania na pobyt czasowy trwający ponad trzy miesiące stanie się zarejestrowanym dodatkowym miejscem zamieszkania. Dotychczasowe miejsce zameldowania na pobyt czasowy trwający do trzech miesięcy – wygaśnie. Każdy będzie miał prawo zgłosić oprócz podstawowego jeszcze dodatkowe miejsce zamieszkania, a także zadeklarować okres przebywania w nim.

Istotnym jest, że dla dokonania rejestracji nie będzie potrzebna zgoda właściciela mieszkania, a gmina będzie miała obowiązek jedynie poinformować właściciela lokalu o rejestracji innej osoby w mieszkaniu.

Podstawowe miejsce zamieszkania - miejsce zamieszkania oznaczone adresem, w którym koncentrują się więzi osobiste danej osoby niezależnie od czasowych nieobecności związanych z wypoczynkiem, odwiedzinami, nauką, wykonywaniem pracy lub leczeniem.

Dodatkowe miejsce zamieszkania - miejsce, w którym dana osoba przebywa w związku z wykonywaniem pracy zawodowej, nauką lub leczeniem.

Sankcją za rejestrowanie się w cudzych mieszkaniach osób, które tam nie przebywają ma być odpowiedzialność karną za podanie nieprawdziwych danych. Będzie im mogła zostać wymierzona kara pozbawienia wolności do lat trzech.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK