| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Czym jest renta planistyczna?

Czym jest renta planistyczna?

Jeśli w wyniku uchwalenia, lub zmiany planu zagospodarowania przestrzennego wartość gruntu wzrosła – sprzedając ją przed upływem pięciu lat, musimy się liczyć z obowiązkiem zapłaty renty planistycznej.

O czego zależy renta planistyczna ?

Plan zagospodarowania przestrzennego gminy wskazuje w jaki sposób mogą być wykorzystane poszczególne działki / czy regiony gminy.

Od tego, czy dana działka ma charakter rolny, czy np. budowlany w znacznej mierze zależy jej wartość. Przekształcenie działki rolnej w budowlaną potrafi kilkukrotnie zwiększyć jej cenę rynkową.

Cena danej działki może również wzrosnąć z uwagi na zmiany w planie, które nie dotyczą jej bezpośrednio np.:

  • zmieniona została trasa planowanej drogi, w taki sposób że nie będzie już oddziaływać na daną działkę.
  • zmieniony został plan zagospodarowania działek sąsiednich – np. z usługowych / fabrycznych na rekreacyjne.

Podsumowując- każdy wpływ planu zagospodarowania przestrzennego wpływający na zwiększenie wartości nieruchomości, może być podstawą do naliczenia renty planistycznej.

Jeśli w wyniku zmiany, bądź uchwalenia planu wartość działki spadnie – właściciel może domagać się odszkodowania.

Kiedy gmina może kazać nam zapłacić ?

Sam wzrost wartości nieruchomości nie jest jeszcze podstawą do zapłaty. Ten powstaje jeśli nieruchomość ma zostać zbytaprzed upływem 5 lat od daty zmiany, lub uchwalenia planu.

Przez zbycie, należy rozumieć każde przeniesienie własności – zarówno odpłatne (sprzedaż, zamiana), jak i bezpłatne (darowizna).

Nie można również liczyć na to, że gmina nie dowie się o transakcji – notariusz ma obowiązek w ciągu 7 dni o daty sporządzenia aktu notarialnego, zawiadomić gminę o transakcji.

Kto musi zapłacić rentę planistyczną i w jakiej wysokości ?

Obowiązek zapłaty renty planistycznej spoczywa na właścicielu (lub użytkowniku wieczystym), który dokonuje zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.

Za zbycie uznaje się zarówno sprzedaż – jak i darowiznę, czy przekazanie w ramach umowy dożywocia. Każde przekazanie własności nieruchomości powoduje w przypadku niezachowania terminu 5 lat obowiązek wypłacenia renty planistycznej

Renta planistyczna nie jest pobierana jeśli zbycie nieruchomości następuje w celu uzyskania renty strukturalnej.

Wysokość renty ustala gmina, nie może ona jednak być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości. Wyceny dokonuje się w oparciu o przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Działka.
Działka.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Kuczkowski

Radca prawny, partner, kieruje biurem kancelarii Raczkowski Paruch w Poznaniu. Od ponad 12 lat doradza klientom w zakresie prawa pracy. Posiada szczególnie bogate doświadczenie w zbiorowych stosunkach pracy, w tym w zakresie rozwiązywania i wdrażania układów zbiorowych i innych porozumień ze stroną związkową, gwarancji pracowniczych, prowadzenia sporów zbiorowych i negocjacji ze związkami zawodowymi. Prowadził szereg restrukturyzacji pracowniczych obejmujących zarówno zwolnienia grupowe, jak i programy dobrowolnych odejść oraz inne formy zmniejszania poziomu zatrudnienia. Doradza przy zatrudnianiu kadry menedżerskiej wysokiego szczebla. Bardzo często reprezentuje klientów przed sądami pracy. Ma dużą znajomość branży transportowej i produkcyjnej. Pracował w renomowanych polskich kancelariach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK