| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Na czym polega służebność gruntowa

Na czym polega służebność gruntowa

Służebność gruntowa jest prawem, na podstawie którego właściciel nieruchomości władnącej może m.in. korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, najczęściej uzyskuje prawo przejazdu i przechodu przez sąsiednią nieruchomość, aby uzyskać dostęp do drogi publicznej.

Jak wynika z opisu problemu Czytelnika, konieczne będzie rozstrzygnięcie sądu, który oceni, czy postępowanie sąsiada nie jest wymuszaniem zachowań Czytelnika dla własnej wygody. Możliwe byłoby również ustalenie na nowo zasad korzystania z nieruchomości Czytelnika np. z ograniczeniem do przechodzenia, a wyłączeniem możliwości przejazdu. O ostatecznym wyniku zdecydować może – w braku porozumienia sąsiadów – wyłącznie sąd.

Czytelniczka jest właścicielem nieruchomości władnącej i korzysta z prawa przejazdu – za niewielką odpłatnością – z nieruchomości sąsiada. Ponieważ droga, z której korzysta jest w bardzo złym stanie i po każdym nią przejeździe samochód Czytelniczki wymaga mycia – zastanawia się, czy może zaprzestać uiszczania tej opłaty lub wymóc na właścicielu "drogi" doprowadzenie jej do właściwego stanu?

Ustanowienie drogi koniecznej następuje w interesie właścicieli nieruchomości pozbawionych dostępu do drogi publicznej. Dlatego powinni oni uiścić właścicielom nieruchomości obciążonych taką służebnością odpowiednie wynagrodzenie. Wynagrodzenie to nie jest jednak zapłatą za utrzymywanie drogi w należytym stanie, ale ma stanowić rekompensatę za uciążliwość przejazdu dla sąsiada. Ewentualne dodatkowe koszty zarówno niezbędne dla urządzenia drogi koniecznej, jak i dla jej utrzymywania w dobrej kondycji, powinni ponieść zainteresowani jej ustanowieniem. Z tego też powodu, Czytelniczka będzie musiała sama zadbać o stan drogi, po uzgodnieniu z sąsiadem możliwości poprawy standardu drogi.

Jowita Mulawa-Krause

radca prawny, partner w Kancelarii Radców Prawnych „Iustus-Par” R.Dudziak & J. Mulawa-Krause

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK