| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Na czym polega służebność gruntowa

Na czym polega służebność gruntowa

Służebność gruntowa jest prawem, na podstawie którego właściciel nieruchomości władnącej może m.in. korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, najczęściej uzyskuje prawo przejazdu i przechodu przez sąsiednią nieruchomość, aby uzyskać dostęp do drogi publicznej.

Jak wynika z opisu problemu Czytelnika, konieczne będzie rozstrzygnięcie sądu, który oceni, czy postępowanie sąsiada nie jest wymuszaniem zachowań Czytelnika dla własnej wygody. Możliwe byłoby również ustalenie na nowo zasad korzystania z nieruchomości Czytelnika np. z ograniczeniem do przechodzenia, a wyłączeniem możliwości przejazdu. O ostatecznym wyniku zdecydować może – w braku porozumienia sąsiadów – wyłącznie sąd.

Czytelniczka jest właścicielem nieruchomości władnącej i korzysta z prawa przejazdu – za niewielką odpłatnością – z nieruchomości sąsiada. Ponieważ droga, z której korzysta jest w bardzo złym stanie i po każdym nią przejeździe samochód Czytelniczki wymaga mycia – zastanawia się, czy może zaprzestać uiszczania tej opłaty lub wymóc na właścicielu "drogi" doprowadzenie jej do właściwego stanu?

Ustanowienie drogi koniecznej następuje w interesie właścicieli nieruchomości pozbawionych dostępu do drogi publicznej. Dlatego powinni oni uiścić właścicielom nieruchomości obciążonych taką służebnością odpowiednie wynagrodzenie. Wynagrodzenie to nie jest jednak zapłatą za utrzymywanie drogi w należytym stanie, ale ma stanowić rekompensatę za uciążliwość przejazdu dla sąsiada. Ewentualne dodatkowe koszty zarówno niezbędne dla urządzenia drogi koniecznej, jak i dla jej utrzymywania w dobrej kondycji, powinni ponieść zainteresowani jej ustanowieniem. Z tego też powodu, Czytelniczka będzie musiała sama zadbać o stan drogi, po uzgodnieniu z sąsiadem możliwości poprawy standardu drogi.

Jowita Mulawa-Krause

radca prawny, partner w Kancelarii Radców Prawnych „Iustus-Par” R.Dudziak & J. Mulawa-Krause

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK