| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Pozyskiwanie środków na budowę domu energooszczędnego, lub jego termomodernizację

Pozyskiwanie środków na budowę domu energooszczędnego, lub jego termomodernizację

W domowym budżecie ogrzewanie to z racji naszego klimatu ważny punkt. Z roku na rok ceny źródeł energii rosną i należy spodziewać się podobnej tendencji w nadchodzących latach. Maleją światowe zasoby energetyczne, a przepisy regulujące standardy budowlane obrazują postawy proekologiczne.

Dopłaty na budowę domu energooszczędnego

Na budowę budynku o standardzie energooszczędnym lub pasywnym można uzyskać jednorazową dopłatę do kredytu w wysokości odpowiednio 30 lub 50 tys. zł Warunkiem otrzymania dotacji, jest uzyskanie przez gotowy budynek standardu EUco na poziomie 15 bądź 40 kWh/m2 (certyfikowane przez uprawnionego weryfikatora).

Zobacz też: Premia remontowa – dofinansowanie na remont budynku

Jak budować, aby gotowy dom otrzymał certyfikat?

Należy zacząć od wybrania działki i odpowiedniego usytuowania na niej budynku, będzie to miało bowiem kluczowe znaczenie przy późniejszej eksploatacji domu. Pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu, muszą być usytuowane od południowej strony domu i wyposażone w duże przeszklenia. Tam bowiem pozyskamy najwięcej energii ze światła słonecznego. Okna od strony północnej powinny być mniejsze, aby nie powodować strat ciepła. Tam też najlepiej rozmieścić pomieszczenia o mniejszym zapotrzebowaniu na ogrzewanie, np. garaż, spiżarnię, sypialnie. Bryła całego budynku powinna być zwarta i prosta – im mniej wykuszy, balkonów, gzymsów, tarasów, tym mniejsze ryzyko powstawania mostków termicznych, które mogą zwiększyć zużycie energii nawet o 50 kWh/m2. Na pewno trzeba budować z materiałów dobrej jakości, uwaga ta dotyczy w szczególności ścian, okien, materiałów dachowych i ociepleniowych. Konieczna będzie również dobrej jakości instalacja grzewcza dostosowana do współpracy z niskotemperaturowym systemem ogrzewania. Całościowy system grzewczy, objęty wspólną gwarancją na wszystkie urządzania wraz z montażem, dostarczają jedynie duże marki, takie jak Purmo. Przy projektowaniu i realizacji instalacji warto współpracować ze sprawdzonym wykonawcą, lista polecanych wykonawców jest dostępna na www.purmo.pl  Urządzenia grzewcze zainstalowane w domu energooszczędnym powinny mieć najwyższą sprawność. Niezbędny jest nowoczesny, energooszczędny kocioł grzewczy oraz indywidualny system sterowania pogodowego do systemu ogrzewania. Warto również rozważyć montaż ogrzewania podłogowego, systemu odzyskiwania ciepła z wentylacji, pompy ciepła lub paneli słonecznych – radzi Roman Strzelczyk z Purmo.

Jak pozyskać środki na budowę domu energooszczędnego?

Kredytów z dopłatą udzielają banki, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Są to: Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, SOB-Bank oraz Deutsche Bank PBC. Kwota kredytu nie może być mniejsza od kwoty wnioskowanej dotacji, a środki z niej pozyskane muszą zostać wydane bezpośrednio na polepszenie specyfikacji energetycznej budynku (izolacja, system grzewczy a nie na, np. wykończenie wnętrz). Pozyskana kwota podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym!

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Popiel

Wieloletni pracownik samorządowy, wieloletni pracownik administracji rządowej. Autor szeregu publikacji, dotyczących spraw oświatowych, spraw samorządowych oraz spraw zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK