| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Jak znieść współwłasność nieruchomości

Jak znieść współwłasność nieruchomości

Współwłasność nieruchomości może być kłopotliwa. Zwłaszcza jeśli mała powierzchnia znajduje się w posiadaniu wielu osób (np. w wyniku postępowania spadkowego). Korzystanie z niej może więc być niemożliwe. Zgoda pomiędzy współwłaścicielami może także być chwilowa. W takiej sytuacji należy znieść współwłasność.

Stopień trudności: średni

Koszty: zmienne

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Nie każdą współwłasność można znieść (np. niedopuszczalne jest zniesienie współwłasności przymusowej, powstającej wraz ze wspólnotą mieszkaniową.)

Krok 1: sprawdzamy czy można podzielić.

Fizyczny podział nieruchomości nie zawsze jest możliwy. Ograniczenie może wynikać m.in. z wielkości nieruchomości, a także planów zagospodarowania przestrzennego gminy. Jeszcze większe problemy pojawiają się z podziałem budynku.

Zobacz także: Skutki wygaśnięcia użytkowania wieczystego

[ kroki 2-4 : Polubowne zniesienie współwłasności.]

Krok 2: określamy warunki zniesienia współwłasności

Współwłasność nieruchomości można znieść przed notariuszem. Jeżeli nieruchomość jest wystarczająco duża, każdy ze współwłaścicieli może otrzymać część gruntu przypadającą na jego udział. Część może zrezygnować z nieruchomości i zadowolić się spłatą jej wartości przez współwłaściciela, któremu przypadł ich udział.

Jeżeli nieruchomość stanowi niewielki dom, lub mieszkanie, rzecz jasna fizyczny podział jest niemożliwy, w takim wypadku własność przypadnie jednemu ze współwłaścicieli.

Krok 3: podział nieruchomości

Jeśli postanowiliśmy podzielić nieruchomość najlepiej zrobić to przed sporządzeniem aktu notarialnego znoszącego współwłasność.

W wyniku podziału nadal będzie istniała współwłasność całości gruntu/budynku. Każdy współwłaściciel będzie miał swój udział w „małej” nieruchomości.

Krok 4: Akt notarialny

Zniesienie współwłasności nieruchomości wymaga sporządzenia aktu notarialnego. W nim notariusz umieści zasady podziału w zależności od ustaleń poczynionych przez zainteresowanych. W akcie znajdą się również wzajemne rozliczenia.

Notariusz założy również nieruchomościom księgi wieczyste, jeśli ich nie miały, lub dokona wpisów nowych właścicieli, w już istniejących.

Może zaistnieć konieczność dokonania wyceny nieruchomości- dla celów podatkowych.
Zwróć uwagę na podatki – od spadków i darowizn i sprzedaży nieruchomości.

Krok 5: Orzeknie sąd

Jeżeli pomiędzy współwłaścicielami jest konflikt, który uniemożliwia polubowne zniesienie współwłasności, każdy z nich może domagać się od sądu zniesienia współwłasności.

W zależności od charakteru nieruchomości i ilości współwłaścicieli, a także ich możliwości finansowych, sąd może dokonać podziału na różnych zasadach

avatar

2014-01-12 18:05 Zgłoś

jestem wspolwlascicielem mieszkania razem z corka ,kazdy ma mieszkanie po polowie ale 1,10czesci mieszkania w akcie notarialnym byla zapisana na jej narzeczonego ktory dolozyl 15tysiecy przy kupnie,po 6 latach rozstali sie ,osoba ta miala mi splacic pol mieszkania z czasem zeby przepisac moja czesc na niego po slubie,teraz chce zwrotu danej sumy,zaproponowalam mu zeby isc do notariusza zrzeknie sie tej czesci tym bardziej ze nie byl zameldowany a ja zobowiarze sie do comiesiecznych rat,obecnie mam niskie dochody ,corka jest bez pracy ,zaproponowalam 400zl miesiecznie ,osoba ta poinformowala mnie ze to rozwiazanie nie jest do przyjecia,prosze poradzic co moge w tej sytuacji zrobic i jak to rozwiazac,poniewaz gotowka nie mam takiej sumy

avatar

2013-02-01 09:52 Zgłoś

W ostateczności, możesz wnieść sprawę do sądu o sprzedaż nieruchomości i podział pieniędzy. Nieruchomość sprzedaje wtedy komornik i pobiera swoje koszty. Nie wiem kto wycenia wtedy nieruchomość prawdopodobnie biegły sądowy i dom jest wystawiony na licytację. Pewnie wersja podziału najmniej korzystna, ale może najpewniejsza i najmniej stresująca. powodzenia

avatar

2012-10-17 10:56 Zgłoś

wnioslam sprawe do Sadu o zniesienie wspolwlasnosci w roku marzec 20008 budynku i dzialki dom jest duzy i jest 2 wlascicieli,biegly rzeczoznawca z dziedziny budownictwa na zlecenie sadu podzielik dom na dwie rowne czesci z oddzielnym wejsciem dla dwoch wlascicieli,projekt bardzo mi odpowiadal poniewaz rozdzielil dom na dwa odrebne lokale bez wspolnych przejsc i wejscia.Druga osoba nie zgodzila sie na taki projekt poniewaz podczas mojego pobytu w szpitalu zajela calosc domu wydzielajac mi 1 pokoj , biegly zaznaczyl w swoim projekcie ze zajela caly dom .Moja czesc wynajelam lokatorom czyli 6 pokoi, kiedy wrocilam ze szpitala wezwalam policje, niestety policja nie usunela lokatorow poniewaz uwazala ze ta czesc jest wspolna i nalezy do obu wlascicieli wiec pozostalo mi sie siedziec w jednym pokoju. z czesem musialam opuscic dom poniewaz bylam zastraszana i grozona mi nie bede mowic w jaki sposob. Drugi wlasciciel siostra powolala drugiego bieglego ktory podzielil dom wg jej projektu tj zrobil wspolwlasnosc holi przejsc wejsc tak jak ona chciala Taki projekt byl tragedia dla mnie poniewaz stale ocieranie sie miedzy dwoch wlascicieli jest meczarnia zwlaszcz przy naduzywaniu alkoholu i wynajmie przez siostre pokoi.Nie zgodzilam sie na taki projekt wiec Sedina powolala bieglego juz 3 w sprawie oszacowania nieruchomosc.wiec wliczone zostaly powierzchnie uzytkowe i moja wartosc jest wieksza o 150tys zl a siostry mniejsz z powodu ze jej powierzchnie sa do 2,20 metra to biegly obliczyl na polowe,i do wyceny zastosowal pierwszego bieglego czyli ten co uwzglednil calkowite zniesienie wspolwlasnosci Ja chcialam w zwiazu z powyzszym odstapic pokoj dla siostry i wtedy mielibysmy taki sam udzial.ale siostra nie chce na nic sie zgodzic wynajmuje moja polowe a w swoja remontuje na luksus, jest teraz pazdziernik 2012 roku 5 rok juz sprawa sie toczy. Proponowalam siostrze splate o 70 tys mniej niz wycenil biegly , ale ona ma cel wydrzec mi wszystko a Sad nie reaguje horror, za wszystko zaolacilam za wszystkie wyceny, opinie bieglych ok 7 tys zl zaplacilam za sprwe sadowa i nie mieszkam w tym domu mieszkam z mezem w jego mieszkaniu gdzie maz dostal spadek po ojcu, ja rozumie ze teraz maz ma swoje mieszkanie to znaczy ze moja wlasnosc od 1997 roku a mieszkalam tam 30 lat moze nalezec do siostry a ona mieszka tam 4 lata i po smierci taty spisalam sie czesc po tacie na nia zebysmy mieli po rownoczy ona moze dostac moja wlasnosc zwlaszcza ze dokonala czesciowo remontow tej czesci w ktorej mieszka wynajmujac moje pokoje a moja czesc doprowadzila do kapitalnego remontu co zaznaczyl biegly w swojej wycenie.Ja nie mam moszliwosci powrotu do swojej czesci domu poniewaz zajety jest przez obcych ludzi ,czesto grozila mi nie mam sily juz na takie bezprawie ani policja mi nie pomoze, a wole zyc bo jestem po 9 operacjach i wyszlam z tego, kiedy ta sprawa bedzie miala final i dlaczego tak dlugo trwa

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem Infor.pl »