| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Jak zasiedzieć nieruchomość?

Jak zasiedzieć nieruchomość?

Czasami korzystamy z nieruchomości czując się jej właścicielem. Płacimy podatek od nieruchomości, uprawiamy ziemię, budujemy dom. Z ziemi korzystał już np. nasz ojciec i wszyscy uważali go za właściciela. Może okazać się jednak wg prawa nie był właścicielem. Można to naprawić poprzez zasiedzenie.

Stopień trudności – zmienny średni- trudny

Koszty: od 2000 zł.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Wymagane dokumenty

  • mapa nieruchomości (ewidencyjna)
  • odpis z księgi wieczystej (jeśli nieruchomość ją posiada)
  • wypis z rejestru gruntów i budynków
  • zaświadczenie z urzędu skarbowego o odprowadzanych składkach podatku od nieruchomości
  • dodatkowo: odpis postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku (jeśli zasiedzenie rozpoczął nasz spadkodawca
  • dokumenty potwierdzające uiszczanie opłat od użytkowania wieczystego (jeśli jest przedmiotem zasiedzenia).

UWAGA: Zasiedzenie nieruchomości umożliwia ochronę przed roszczeniami byłych właścicieli i ich spadkobierców (np. roszczenia wysiedlonych Niemców na Warmii i Mazurach).

Zobacz także: Służebność przesyłu - niezbędne informacje

Krok 1: sprawdzamy czy warto próbować.

Jeżeli nie wiedzieliśmy że nie jesteśmy właścicielami- czyli korzystaliśmy z nieruchomości w „dobrej wierze” – możemy uzyskać nieruchomość po 20 (nieprzerwanych) latach jej posiadania. Dobrą wiarę się domniemywa – tj. musi się pojawić jakaś okoliczność, która świadczy o tym, że wiedzieliśmy, że nie jesteśmy właścicielami, albo powinniśmy to wiedzieć.

Jeżeli nieruchomość ma księgę wieczystą (czyli jest tam wpisany właściciel) raczej nie udowodnimy dobrej wiary - księga jest ogólnodostępna i jawna - powinniśmy się z nią zapoznać.

Jeżeli nie mamy „dobrej wiary” okres zasiedzenia wynosi 30 lat.

Zasiedzenia nie przerywa śmierć. Jeżeli np. nasi rodzice korzystali z nieruchomości jak właściciele – okres ich posiadania wlicza się do naszego okresu zasiedzenia.

Zobacz także: Prawo budowlane: pozwolenie na rozbiórkę

Jeżeli nasi spadkodawcy zdążyli zasiedzieć nieruchomość (to jest korzystali z niej odpowiednio długo) możemy złożyć wniosek o zasiedzenie w ich imieniu – zwłaszcza, że wcześniej okres zasiedzenia był krótszy.

Przed 01.10.1990r. okres zasiedzenia wynosił 10 i 20 lat (w zależności od dobrej wiary). Jeżeli w do tego czasu wypełniliśmy warunki (lub zrobili to np. nasi rodzice) możemy ubiegać się o zasiedzenie na starych warunkach!

Zobacz także: Służebność osobista – na czym to polega?

Krok 2: czy jesteś „samoistnym posiadaczem”?

Aby zasiedzieć nieruchomość (lub użytkowanie wieczyste) trzeba być „posiadaczem samoistnym”. Oznacza to, że nie tylko czujemy się właścicielem, ale zachowujemy jak on np.:

Aktualizacja: 13.12.2012

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zasiedzenie nieruchomości.
Zasiedzenie nieruchomości.

Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2014-03-31 14:05 Zgłoś

Witam. Mam takie pytanie, chodzi o przejęcie domu przez zasiedzenie w ktorym jestem zameldowana od 19 lat. Dom należy prawnie do ciotki mojego ojca która nieżyje ale spisała testament u notariusza w którym majatek, w tym dom przepisuje na mojego ojca. Tata zmarł i nie zdążył prawnie przepisać domu na siebie. Ciotka nie miała dzieci i do domu prawo ma dalsza rodzina ktorej wogole nie znam i nigdy nie widziałam na oczy. W domu mieszkałam wraz z rodzicami przez 19 lat najpierw z ciotką  a kiedy ciotka zmarła  tylko z rodzicami, później sama przez jakiś czas( rodzice w miedzy czasie też zmarli) ale się wyprowadziłam natomiast od smierci taty podatek i podtrzymanie prądu opłacam ja. A i zapomniałam jeszcze dodać ze po ojcu przyjełam spadek do wysokości inwentarza brat wraz z dziećmi zrzekł sie spadku  siostra też natomiast siostry dzieci już nie i ja przyjełam 2/4 a dzieci ( jest ich dwójka) po 1/4. I moje pytanie jest takie czy mam jakie kolwiek szanse na przejecie tego domu przez zasiedzenie. Mam nadzieje ze mniej wieciej zrozumiale przekazałam informacje nie ukrywam że mi samej jest ciężko to ogarnąć...

avatar

2014-02-25 19:29 Zgłoś

Moja teściowa mieszka w domu nieżyjącego męża od 1954 roku.(teść zmarł 12 lat temu)Zmarła też jego siostra oraz jej mąż. Rodzice teściów(dziadkowie) dom nabyli jako osadnicy ze wschodu po wojnie.Została założona Księga Wieczysta. Właścicielem nieruchomości - wpis w księdze - do tej pory jest nieżyjący od 40 lat ojciec nieżyjących dzieci(dziadek.Wszelkie opłaty eksploatacyjne oraz koszty remontów nieruchomości po śmierci teścia i męża ponosi żyjąca i mieszkająca w tym domu teściowa.Po ciotce pozostało dwóch synów, która po ślubie w 1950r. otrzymała z mężem dom jako osadnik.Otrzymany dom został sprzedany za ich życia.Czy w tej sytuacji teściowa może starać się o prawo własności nieruchomości w której mieszka od 60 lat przez zasiedzenie?

avatar

2014-01-02 18:03 Zgłoś

Bardzo pomogło dziękuję !Opłacenie podatków przez okres 30 lat dla sądu jest priorytetem !

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP28
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto ("CDZ") jest wiodącą, niezależną kancelarią prawną zatrudniającą blisko 40 wykwalifikowanych specjalistów, działających we wszystkich istotnych dziedzinach prawa.

Zostań ekspertem Infor.pl »