| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Przerwanie biegu zasiedzenia

Przerwanie biegu zasiedzenia

Aby skutecznie zasiedzieć nieruchomość należy ją posiadać przez określony okres czasu (obecnie 20 lub 30 lat), bieg tego terminu ulega jednak przerwaniu w wyniku działań podjętych przez wnioskodawcę.

Bieg terminu zasiedzenia nie ma odrębnej regulacji, stosuje sięw tym zakresie odpowiednio przepisy dotyczące biegu przedawnienia roszczeń (art. 117 – 125 kodeksu cywilnego). I tak przerwanie biegu zasiedzenia, w związku z powyższymi normami, oznacza, że dotychczasowy bieg terminu zostaje wstrzymany (np. na etapie 15 lat) – a nawet po oddaleniu roszczeń właściciela nie jest kontynuowany a zaczyna biec od początku.

Zgodnie z art. 123 kc, przerwanie biegu zasiedzenia może być spowodowane:

19,90 złFaktury 2014 - PDF
  • przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
  • przez wszczęcie mediacji.

Jako przesłankę przerwania biegu przedawnienia (czyli normy stosowane odpowiednio do zasiedzenia) kodeks wskazuje również uznanie zobowiązania. Z uwagi jednak na specyfikę instytucji zasiedzenia- doktryna podnosi, że nie można tego przepisu zastosować. Uznanie przez zasiadującego tego, że zajmuje daną nieruchomość bezprawnie- może jedynie spowodować wydłużenie terminu – z uwagi na jego złą wiarę (30 lat zamiast 20)- nie powoduje natomiast przerwania biegu przedawnienia.

Z uwagi na szeroką definicję czynności wierzyciela (właściciela nieruchomości) skutkujących przerwaniem biegu przedawnienia, poniżej przedstawiam kilka przykładowych:

  • wytoczenie powództwa windykacyjnego (o zwrot nieruchomości),
  • zawezwanie do próby ugodowej,
  • wniosek o ustalenie treści księgi wieczystej,
  • wniosek o dział spadku (ale już nie o stwierdzenie nabycia spadku),
  • wniosek o zabezpieczenie (złożony przed powództwem).

Jak widać katalog jest szeroki i co do zasady zawierają się w nim wszystkie czynności podjęte przez właściciela w celu przywrócenia władania nad nieruchomością.
Kiedy przerwanie biegu zasiedzenia jest nieskuteczne

Bieg okresu zasiedzenia może być przerwany bez negatywnych konsekwencji dla posiadacza, jeśli do tego czasu minął okres uprawniający do stwierdzenia zasiedzenia. Czyli , jeśli upłynęło 20 (przy dobrej wierze) lub 30 (przy złej) lat nieprzerwanego posiadania, przez obecnego posiadacza (lub jego poprzedników prawnych) przerwanie biegu przedawnienia nie będzie miało wpływu na ewentualne potwierdzenie zasiedzenia przed sądem.
Zasiedzenie następuje bowiem z mocy prawa po upływie określonego terminu, postępowanie przed sądem ma za zadanie je tylko potwierdzić.

Jeśli więc po upływie odpowiedniego terminu posiadacz jest pozwany przez właściciela (nominalnego nieruchomości) – może podnieść zarzut zasiedzenia i przeprowadzić odpowiednie postępowanie. Do czasu zakończenia postępowania o zasiedzenie, postępowanie wszczęte przez właściciela nieruchomości powinno być zawieszone.

Aktualizacja: 21.02.2011

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bieg terminów zasiedzenia może zostać przerwany poprzez działanie właściciela.
Bieg terminów zasiedzenia może zostać przerwany poprzez działanie właściciela.

Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2013-09-27 09:37 Zgłoś

Od 32 lat jestem posiadaczem niewielkiej działki (ok.2,5 ara), która przylega do mojej działki.Właściciel (firma produkcyjna, obecnie spółka z o.o.)postawił w 1981 roku płot, który razem z moim ogrodzeniem uniemożliwia mu dostęp do tejże działki.Chciałbym zasiedzieć ten grunt, ale mam pytanie dot. przerwania biegu zasiedzenia, gdyż w 2005 roku podjąłem czynności zmierzające do zamiany tejże działki na inny grunt będący moją własnością.Czy wysłane przeze mnie pisma w sprawie zamiany właściel tejże działki może wykorzystać przed sądem jako czynność przerywającą bieg terminu zasiedzenia?

avatar

2012-04-04 14:13 Zgłoś

a jak zrozumieć sytuację, kiedy nieruchomość jest w posiadaniu władającego od 60 lat i okazuje się że zgodnie z wydanymi ustawami okres liczony jest od 1.10.1990 r. i tylko sądy zaliczają do tego czasu 15 lat i po tym czasie również 15 lat. A w dniu 27.05.2005 roku przerwano zasiedzenia. Proszę o odpowiedź kiedy będę mogła zasiedzieć nieruchomość jak prowadzone jest postępowanie o zwrot nieruchomości gminie.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem Infor.pl »