| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Rodzinne ogródki działkowe

Rodzinne ogródki działkowe

Rodzinne ogródki działkowe (dawniej pracownicze ogródki działkowe) to specyficzny sposób użytkowania gruntu, wywodzący się jeszcze z okresu PRL.

Co należy do kogo w ogródkach działkowych

Najistotniejsza w przypadku nieruchomości zawsze jest własność gruntu, w przypadku ogródków działkowych może ona należeć do:

  • Skarbu Państwa,
  • jednostek samorządu terytorialnego (gmina, powiat, województwo),
  • Polskiego Związku Działkowców.

Właściciel państwowy, po przygotowaniu gruntu (melioryzacja, elektryfikacja, drogi dojazdowe) przekazuje ją w bezterminowe użytkowanie (lub bezpłatne użytkowanie wieczyste) Polskiemu Związkowi Działkowców (PZD). Związek jest więc zarządcą gruntu i to on ustanawia dalsze prawa dla swoich członków.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Grunt może być również przyznany PZD na własność.

Ciekawą kwestią jest własność budynków i innych części składowych nieruchomości – otóż w zakresie instalacji i budynków części wspólnej ogródków działkowych- należą one do PZD (niezależnie od tego czy jest właścicielem gruntu). Jeśli chodzi natomiast o własność nasadzeń, urządzeń i obiektów znajdujących się na działce, wykonanych lub nabytych ze środków finansowych użytkownika działki, stanowią jego własność.

Na czym polega prawo do ogródka działkowego

Prawo do ogródka, wiąże się z wydzielonym fragmentem gruntu o powierzchni pomiędzy 300 a 500 m2. Charakter prawa może być dwojaki:

  • prawo do bezpłatnego (wyłącznego) i dożywotniego używania ogródka,
  • prawo dożywotniego użytkowania na gruncie kodeksu cywilnego (jeśli PZD jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntów).

Pierwsze prawo jest konstrukcją swoistą dla ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych- nie jest umową nazwaną kodeksu cywilnego.

W obydwu przypadkach prawo takie jest niezbywalne- co oznacza, że nie można go sprzedać, ani nie podlega ogólnym zasadom dziedziczenia.

Przepisy ustawy nie przewidują możliwości wykupienia ogródka działkowego na własność. 

Prawa wskazane powyżej mogą być ujawnione w księdze wieczystej nieruchomości na wniosek członka PZD- wniosek jest zwolniony z opłat.

Wygaśnięcie prawa do ogródka

Wygaśnięcie prawa do ogródka działkowego następuje w zasadzie wyłącznie z powodu śmierci osoby uprawnionej. Z uwagi na brak ogólnych zasad dziedziczenia prawa stosuje się normy wskazane w ustawie o ogródkach działkowych.

Zgodnie z nimi, w razie wygaśnięcia prawa użytkowania działki na skutek śmierci członka, przy przydziale użytkowanej przez niego działki pierwszeństwo mają jego osoby bliskie użytkujące z nim wspólnie działkę. Norma ta odnosi się więc nie tyle do członków rodziny, co do osób bliskich (a więc także żyjących w nieformalnym związku) – warunkiem jest wspólne użytkowanie działki.

Aktualizacja: 21.05.2012

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Domek działkowy. Fot. Fotolia
Domek działkowy. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2014-01-22 16:24 Zgłoś

do Grażyna Piszczola . Ja mam działkę 30 lat nikt mi jej nie zabierał ido tej pory nie było żadnych problemów,ale na działkach we władzach pousadowiali się ludzie co wogóle nie są działkowcami ,nie odrużniaą podstawowych roślin.Sa na dzialkach żeby sie nachapać a może właśnie dlatego ze myślą ze załapią się na własność za darmochę-pazerniacy,Ziemia pod ogrody działkowe nie jest własnościa PZD i nie ma on żadnych z tego tytułu dochodów. natomiast inicjatywa projektu obywatelskiego powstała właśnie w PZD. Kto nie rozumie sytuacji w jakiej byliśmy a jak teraz wygląda nasz sytuacja kiedy po długiej walce możemy znów spokojnie uprawiać swój kawałek ogrodu,ten niech głupio się nie wypowiada.DoKrajowej Rady idzie 5 zł z groszami 'ale wielkie pieniądze.Kto obronił naszą sytuację.Wygodnie jest tylko korzystać.

avatar

2014-01-11 12:38 Zgłoś

Jestem tego samego zdania. Prezes i zarząd to jedna klika bezprawia i najwięksi złodzieje.

avatar

2014-01-11 12:38 Zgłoś

Jestem tego samego zdania. Prezes i zarząd to jedna klika bezprawia i najwięksi złodzieje.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP28
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem Infor.pl »