| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Rodzinne ogródki działkowe

Rodzinne ogródki działkowe

Rodzinne ogródki działkowe (dawniej pracownicze ogródki działkowe) to specyficzny sposób użytkowania gruntu, wywodzący się jeszcze z okresu PRL.

Prawo do ogródka nie może przysługiwać kilku osobom (nie czyni się wyjątku nawet dla małżeństwa).

Stąd najczęściej po śmierci osoby uprawnionej, prawo przejmuje (po zgłoszeniu się do PZD) jego małżonek- choć nie wynika to wprost z ustawy.

Problematyczna jest sytuacja, w której po prawo zgłosi się kilka osób. W odróżnieniu od np. praw spółdzielczych, wybór osoby, której będzie przysługiwać prawo do ogródka, nie należy ani do zgłaszających się, ani do sądu (przynajmniej w pierwszej kolejności) – a do Polskiego Związku Działkowców, który w oparciu o statut dokonuje wyboru osoby, której przyznane zostanie prawo.

W przypadku wyczerpania ścieżki wewnątrz PZD – zainteresowanym przysługuje droga sądowa- w sądzie powszechnym.

Czy ogródki zmienią właścicieli

W sejmie złożono niedawno projekt ustawy uwłaszczającej działkowców na gruntach przez nich użytkowanych (na podobnych zasadach jak w przypadku spółdzielni mieszkaniowych). Projekt autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości, nie może jednak liczyć na poparcie rządzącej koalicji i to nie tylko ze względu różnice polityczne.

Na (przesądzone w zasadzie) odrzucenie projektu wpływają dwa podstawowe czynniki. Po pierwsze Polski Związek Działkowców jest odrębnym podmiotem prawa- podobnie jak spółdzielnie mieszkaniowe. Tym samym bezpłatne (lub za minimalną opłatą) przekazanie ich własności (lub prawa) innym podmiotom może być uznane za niezgodne z Konstytucją – znów, podobnie jak w przypadku wykupu mieszkań spółdzielczych za złotówkę. Raczej nie należy się spodziewać, że Trybunał orzekł by inaczej.

Po drugie- niejasny jest status prawny wielu gruntów należących do PZD- o ile nie było by problemu w przypadku gruntów stanowiących jego własność lub użytkowanie wieczyste – o tyle w zasadzie niemożliwe (na gruncie obecnego kodeksu cywilnego) przyznanie im własności (czy użytkowania wieczystego) w przypadku, w którym PZD jest jedynie użytkownikiem gruntu.

Mając powyższe na uwadze – można zakładać, że projekt nie zostanie uchwalony.

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Domek działkowy. Fot. Fotolia
Domek działkowy. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK