| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Nieruchomość w spadku – czas, koszty i kolejne kroki postępowania

Nieruchomość w spadku – czas, koszty i kolejne kroki postępowania

Mieszkanie lub dom otrzymane w spadku to szereg formalności – polskie prawo spadkowe nie jest proste. Zwykle najlepiej zdać się na doświadczenie specjalistów. Jak szybko odebrać klucze? Poniżej najważniejsze informacje o działaniach spadkowych.

Nieruchomość w spadku to z jednej strony pomnożenie majątku, z drugiej wiele zabiegów formalnych. O spadkach informuje IV księga kodeksu cywilnego i to właśnie z niej wynikają kolejne kroki, prowadzące do ujawnienia swojego prawa własności.

– Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy i wtedy następują skutki dziedziczenia, bez względu na konieczną procedurę ustalania praw do spadku. Powołanie do spadku następuje z ustawy lub z testamentu – wyjaśnia Alina Bugryn, radca prawny.

Kto ma prawo do spadku?

Prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców. Testament wskazuje osoby dziedziczące po zmarłym, jednak gdyby go zabrakło decyduje ustawa. Dziedziczą osoby żyjące w chwili otwarcia spadku, a także dopiero poczęte dzieci.

Zobacz także: Jak przekształcić użytkowanie wieczyste we własność?

Spadkobiercy mogą przyjąć spadek albo go odrzucić. Oprócz tego można go przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza.

– To znaczy do wysokości stanu czynnego spadku, ograniczając w ten sposób odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do jego pozytywów. Należy podkreślić, że odrzucenie spadku traktowane jest tak, jakby spadkobierca nie dożył jego otwarcia, a zatem prawo do spadku nabywają dzieci – tłumaczy Alina Bugryn.

Oświadczenia te składane są przed sądem lub notariuszem. Ważny jest termin: do 6 miesięcy od dnia otrzymania spadku.

Sąd czy pomoc notariusza?

Zwykle pierwszym krokiem spadkobierców jest wystąpienie do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Nie ma tutaj ograniczeń czasowych, ale najlepiej złożyć wniosek zaraz po otwarciu spadku. Drugim sposobem stwierdzenia nabycia nieruchomości w spadku, jest uzyskanie u notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia – ta droga jest znacznie krótsza. Jeśli testament ma jedynie charakter ustny, niestety to rozwiązanie nie jest możliwe. W tym przypadku, wszyscy spadkobiercy muszą pozostawać, przy życiu, zgodni i obecni przy sporządzaniu aktu.

Zobacz także: Jak podzielić nieruchomość gruntową?

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Testament Fot. Fotolia
Testament Fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marek Skała

Marek Skała – trener warsztatowy, coach, mówca inspiracyjny; prowadzi projekty rozwojowe i szkoleniowe. Właściciel firmy szkoleniowej MEGALIT – Instytut Szkoleń, Najlepszej Firmy Szkoleniowej 2014. Od 25 lat prowadzi projekty szkoleniowe i rozwojowe dla największych polskich i światowych koncernów. Moderator warsztatów strategicznych. Osobowość Roku 2015 miesięcznika Osobowości i Sukcesy. Współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Członkostwo w ICF, ASTAD oraz International Federation of Journalists. Autor książek i dziennikarz – publicysta, napisał kilkaset tekstów z zakresu biznesu. Oraz dwa bestsellery „Psychologia Zmiany – rzecz dla wściekniętych” i „Manipulacja Odczarowana”. Nagroda: Ostre Pióro BCC, Proton 2012 dla najlepszego edukatora w branży PR. Prowadzi gościnnie zajęcia z PR i HR na kilku uczelniach w kraju.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK