| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Nieruchomość w spadku – czas, koszty i kolejne kroki postępowania

Nieruchomość w spadku – czas, koszty i kolejne kroki postępowania

Mieszkanie lub dom otrzymane w spadku to szereg formalności – polskie prawo spadkowe nie jest proste. Zwykle najlepiej zdać się na doświadczenie specjalistów. Jak szybko odebrać klucze? Poniżej najważniejsze informacje o działaniach spadkowych.

Nieruchomość w spadku to z jednej strony pomnożenie majątku, z drugiej wiele zabiegów formalnych. O spadkach informuje IV księga kodeksu cywilnego i to właśnie z niej wynikają kolejne kroki, prowadzące do ujawnienia swojego prawa własności.

– Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy i wtedy następują skutki dziedziczenia, bez względu na konieczną procedurę ustalania praw do spadku. Powołanie do spadku następuje z ustawy lub z testamentu – wyjaśnia Alina Bugryn, radca prawny.

Kto ma prawo do spadku?

Prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców. Testament wskazuje osoby dziedziczące po zmarłym, jednak gdyby go zabrakło decyduje ustawa. Dziedziczą osoby żyjące w chwili otwarcia spadku, a także dopiero poczęte dzieci.

Zobacz także: Jak przekształcić użytkowanie wieczyste we własność?

Spadkobiercy mogą przyjąć spadek albo go odrzucić. Oprócz tego można go przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza.

– To znaczy do wysokości stanu czynnego spadku, ograniczając w ten sposób odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do jego pozytywów. Należy podkreślić, że odrzucenie spadku traktowane jest tak, jakby spadkobierca nie dożył jego otwarcia, a zatem prawo do spadku nabywają dzieci – tłumaczy Alina Bugryn.

Oświadczenia te składane są przed sądem lub notariuszem. Ważny jest termin: do 6 miesięcy od dnia otrzymania spadku.

Sąd czy pomoc notariusza?

Zwykle pierwszym krokiem spadkobierców jest wystąpienie do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Nie ma tutaj ograniczeń czasowych, ale najlepiej złożyć wniosek zaraz po otwarciu spadku. Drugim sposobem stwierdzenia nabycia nieruchomości w spadku, jest uzyskanie u notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia – ta droga jest znacznie krótsza. Jeśli testament ma jedynie charakter ustny, niestety to rozwiązanie nie jest możliwe. W tym przypadku, wszyscy spadkobiercy muszą pozostawać, przy życiu, zgodni i obecni przy sporządzaniu aktu.

Zobacz także: Jak podzielić nieruchomość gruntową?

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Testament Fot. Fotolia
Testament Fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK