| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Nieruchomość w spadku – czas, koszty i kolejne kroki postępowania

Nieruchomość w spadku – czas, koszty i kolejne kroki postępowania

Mieszkanie lub dom otrzymane w spadku to szereg formalności – polskie prawo spadkowe nie jest proste. Zwykle najlepiej zdać się na doświadczenie specjalistów. Jak szybko odebrać klucze? Poniżej najważniejsze informacje o działaniach spadkowych.

Kiedy odbierzesz klucze do mieszkania?

Postępowanie spadkowe trwa zwykle przynajmniej 6 miesięcy (od chwili śmierci spadkodawcy). Proces może być znacznie krótszy, jeśli wszyscy spadkobiercy odpowiednio szybko złożą oświadczenia i odrzucą lub przyjmą spadek.

Zobacz także: Jak znieść współwłasność nieruchomości

Własne mieszkanie

By otrzymać wpis prawa własności nieruchomości w dziale II księgi wieczystej, należy złożyć:

  • skrócony wypis aktu zgonu spadkodawcy,
  • skrócone odpisy aktów urodzenia wszystkich spadkobierców, skrócone odpisy aktów małżeństwa spadkobierców pozostających w małżeństwie, skrócone odpisy aktów zgonu spadkobierców, którzy nie dożyli otwarcia spadku, akty urodzenia dzieci spadkobierców, którzy nie dożyli otwarcia spadku, a byli rodzeństwem spadkodawcy,
  • dokładne adresy zamieszkania wskazanych wyżej żyjących spadkobierców.

Dokumenty wraz z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Opłata sądowa wynosi 50 zł.

Po 21 dniach od stwierdzenia nabycia spadku należy wystąpić do tego samego sądu o doręczenie dwóch egzemplarzy wypisów postanowienia zaopatrzonych klauzulą prawomocności.

Dział spadku

Oddzielnym postępowaniem jest tzw. dział spadku, do którego dochodzi, gdy nieruchomość dziedziczy kilka osób i należy określić fizyczną część majątku, odpowiadającą części ułamkowej wynikającej z postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

By rozstrzygnąć problem jak najszybciej przed notariuszem lub w krótkim postępowaniu sądowym (bez udziału np. biegłych, świadków), spadkobiercy muszą w porozumieniu podzielić majątek. Przykład: jedna osoba otrzymuje mieszkanie i spłaca równowartość części pozostałym spadkobiercom.

Zobacz także: Jak rozpocząć planowanie domu rekreacyjnego?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »