| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Na czym polega scalanie i wymiana gruntów ?

Na czym polega scalanie i wymiana gruntów ?

Procedura scalania i wymiany dotyczy gruntów rolnych i leśnych – w celu poprawy ich funkcjonalności – bądź wprowadzenia zmian w układzie własności w celu poprowadzenia nowych urządzeń melioracji wodnej, dróg lub usprawnienia rzeźby terenu.

Założenia scalenia i wymiany gruntów

Scalenie i wymiana gruntów nie dotyczy i nie powinna wpływać na samą własność nieruchomości i powierzchni użytkowanych przez konkretnych właścicieli (czy posiadaczy samoistnych). Efektem scalenia i podziału jest wydzielenie nowych działek, o innym ukształtowaniu w stosunku do pierwotnych – przy założeniu jednakowej powierzchni (co niestety nie zawsze jest możliwe). Nowy podział administracyjny granic działek – ma usprawnić funkcjonalność podziału gruntów (np. jeśli działki konkretnych właścicieli zawierają się w sobie, bądź są poprzedzielane ich gruntami, co utrudnia uprawę), bądź stworzyć miejsce na nowe drogi bądź urządzenia melioracyjne.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Efektem scalenia i wymiany gruntów jest uzyskanie przez dotychczasowych właścicieli (posiadaczy samoistnych) ekwiwalentnych (różnica wartości może wynieść 3%) działek gruntów położonych w tym samy rejonie – jednakże, z reguły o odmiennych granicach.

Zobacz także:  Zakup działki pod budowę domu

Zmiany wielkości działek gruntu mogą wynikać:

  • z przeznaczenie części gruntu pod budowę dróg lub innej infrastruktury
  • z rzeźby terenu

W przypadku zmiany wielkości gruntów – właściciel może otrzymać, albo być zobowiązanym do dopłaty pieniężnej w przypadku różnicy większej niż 3%.

W wyniku scalenia i wymiany gruntów wygasają wszystkie służebności, które z uwagi na zmianę kształtu granic działek straciły swoje znaczenie dla nieruchomości władnącej.

W wyniku szacowania nieruchomości – po scaleniu właściciel powinien otrzymać grunty nie tyle odpowiadające wielkością co wartością. Różnice w powierzchni otrzymanych gruntów, mogą bez zgody uczestnika wynieść:

  • 20% powierzchni gruntów objętych scaleniem;
  • 10% dotychczas posiadanych gruntów o szczególnie wysokiej przydatności rolniczej lub gruntów przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele nierolnicze.

Tryby scalania i wymiany gruntów

Wymiana

Jeżeli do racjonalnego ukształtowania gruntów wchodzących w skład gospodarstw rolnych zachodzi potrzeba zmiany ich położenia w drodze wzajemnej wymiany, wymiana taka może być dokonana na zgodny wniosek właścicieli tych gruntów, a w przypadku gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa – za zgodą Agencji Nieruchomości Rolnych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »