| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Na czym polega scalanie i wymiana gruntów ?

Na czym polega scalanie i wymiana gruntów ?

Procedura scalania i wymiany dotyczy gruntów rolnych i leśnych – w celu poprawy ich funkcjonalności – bądź wprowadzenia zmian w układzie własności w celu poprowadzenia nowych urządzeń melioracji wodnej, dróg lub usprawnienia rzeźby terenu.

Projekt scalenia lub wymiany wyznacza się na gruncie i okazuje uczestnikom scalenia lub wymiany.

Uczestnicy scalenia, w terminie 14 dni od dnia okazania projektu scalenia gruntów, mogą zgłaszać na piśmie staroście zastrzeżenia do tego projektu, który rozpatruje je po zasięgnięciu opinii komisji.

Projekt scalenia gruntów może być zatwierdzony, jeżeli po jego okazaniu  większość uczestników scalenia nie zgłosiła do niego zastrzeżeń. W przypadku wymiany gruntów – wszyscy właściciele muszą się bezwarunkowo zgodzić z projektem.

Decyzja starosty o zatwierdzeniu projektu scalenia lub wymiany gruntów stanowi tytuł do ujawnienia nowego stanu prawnego w księgach wieczystych i podstawę do wprowadzenia uczestników scalenia w posiadanie wydzielonych im gruntów.

Obciążenia wpisane do ksiąg wieczystych (np. hipoteki) przenosi się z gruntów poddanych scaleniu lub wymianie na grunty wydzielone w wyniku scalenia lub wymiany.

Decyzja zatwierdzająca projekt scalenia podlega odwołaniu zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego – w ciągu 14 dni od daty jej ogłoszenia za pośrednictwem starosty, który ją wydał.

Zobacz także: Kształt i wymiary działki – nie bez znaczenia

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK