| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Na czym polega scalanie i wymiana gruntów ?

Na czym polega scalanie i wymiana gruntów ?

Procedura scalania i wymiany dotyczy gruntów rolnych i leśnych – w celu poprawy ich funkcjonalności – bądź wprowadzenia zmian w układzie własności w celu poprowadzenia nowych urządzeń melioracji wodnej, dróg lub usprawnienia rzeźby terenu.

Polecany produkt:  Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Polecany produkt:  100 pytań o obowiązek podatkowy VAT - PDF

Wymianą mogą być objęte również grunty z zabudowaniami na terenie jednej lub kilku gmin.

Wymiana następuje w trybie administracyjnym – na podstawie decyzji starosty powiatowego, nie jest wymagane zawieranie umów w celu wymiany własności gruntu (następuje przesunięcie granic administracyjnych).

Zobacz także: Usytuowanie budynku na działce

Scalenie gruntów

Postępowanie scaleniowe może być wszczęte z urzędu po uprzednim uzyskaniu opinii rady sołeckiej, a także działających na terenie danej wsi społeczno zawodowych organizacji rolników, jeżeli:

  1. grunty Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, których powierzchnia przekracza 10% projektowanego obszaru scalenia i nie mogą być racjonalnie zagospodarowane bez scalenia;
  2. ukształtowanie rozłogów gruntów(rozmieszczenie gruntów gospodarstwa rolnego w stosunku do gruntów zabudowanych) na projektowanym obszarze scalenia wskutek działalności przemysłowej, przebiegu istniejących lub budowanych dróg publicznych, kolei, rurociągów naziemnych oraz zbiorników wodnych lub urządzeń melioracji wodnych zostało lub zostanie znacznie pogorszone;
  3. o scalenie wystąpi z wnioskiem osoba, której grunty wymagają poprawienia rozłogu, a jednocześnie scalenie to nie pogorszy warunków gospodarowania innym uczestnikom postępowania.

Nieruchomości zabudowane mogą być scalane wyłącznie na wniosek właścicieli gruntów.

Procedura scalenia i wymiany gruntów

Wszczęcie postępowania scaleniowego lub wymiennego następuje w drodze postanowienia

Starosty, które powinno w swojej treści zawierać:

1) określenie granic i powierzchni obszaru scalenia lub wymiany gruntów;

2) wykaz uczestników scalenia lub wymiany gruntów;

3) przewidywany termin zakończenia prac scaleniowych lub wymiennych.

Postanowienie o wszczęciu postępowania scaleniowego odczytuje się na zebraniu uczestników scalenia, zwołanym przez starostę, a ponadto wywiesza się je na okres 14 dni w lokalach urzędów gmin, na których terenie są położone grunty objęte scaleniem, oraz na tablicach ogłoszeń we wsiach.

Postanowienie o wszczęciu postępowania wymiennego doręcza się uczestnikom wymiany na piśmie. Na postanowienie o wszczęciu postępowania scaleniowego służy zażalenie w terminie 7 dni od daty ogłoszenia (lub doręczenia) – za pośrednictwem starosty, który wydał zaskarżane postanowienie.

Zobacz także: Czy można postawić domek letniskowy na ziemi rolnej?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK