| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Jak przekazać ogródek działkowy najbliższym?

Jak przekazać ogródek działkowy najbliższym?

Prawo do dysponowania działką w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym nie jest ani dziedziczne, ani nie podlega zwykłemu obrotowi (np. darowiźnie). Istnieją jednak mechanizmy pozwalające na przekazanie działki osobom najbliższym, zarówno za życia, jak i na wypadek śmierci.

Kim są osoby najbliższe, którym można przekazać działkę?

Ustawa o Rodzinnych ogrodach działkowych, wskazuje iż w przypadku wygaśnięcia członkostwa w Polskim Związku Działkowców (a tym samym wygaśnięcia praw do działki – są one nierozerwalnie związane z członkostwem w PZD) w przypadku śmierci działkowca – prawo do działki może przejść na osobę najbliższą. Ustawa nie reguluje jednak tego, kim są osoby najbliższe. Definicji na tę potrzebę dostarcza Statut PZD, który w §5 ust. 6 wskazuje, iż są to:

– współmałżonek,

– dzieci,

– rodzice,

– wnuki,

– rodzeństwo i ich dzieci.

Zobacz także: Czy można wyciąć drzewa na działce?

Jest to katalog zamknięty – co oznacza, że inne osoby bliskie (np. osoby pozostające w stałym pożyciu) nie mogą przejąć praw do ogródka po osobie zmarłej.

Co w przypadku śmierci działkowca?

Regulacja ustawowa wskazuje, że osoby najbliższe (i to wyłącznie w przypadku, gdy wspólnie z działkowcem użytkowały działkę) mają pierwszeństwo przy przydziale działki (może ona także trafić do osób obcych, oczekujących na przydział). W przypadku zgłoszenia roszczeń więcej niż jednej osoby – decyzję o tym, komu przydzielić działkę podejmuje PZD.

Jednakże, statut PZD wprowadza dodatkowy tryb, który pozwala członkowi PZD na wskazanie osoby najbliższej (wspólnie użytkującej z nim działkę), która powinna mieć prawo pierwszeństwa przed innymi osobami najbliższymi do przydziału działki, na wypadek jego śmierci.

Zobacz także: Czy budowa grilla stacjonarnego wymaga pozwolenia?

O ile samo prawo do działki nie podlega dziedziczeniu – inaczej ma się kwestia rozliczeń nakładów na nią poniesionych (nasadzeń, urządzeń i budynków) – które powinny być rozliczone przez osobę, która uzyska przydział z pozostałymi spadkobiercami.

Czy można przekazać działkę za życia?

Jeśli z jakichkolwiek przyczyn nie chcemy już użytkować działki (np. z uwagi na wiek czy chorobę) statut wprowadza tryb zrzeczenia się członkostwa w PZD z jednoczesnym wskazaniem osoby najbliższej, która powinna mieć pierwszeństwo przy przydziale działki (analogicznie do dyspozycji na wypadek śmierci).

W tym przypadku również musi być to osoba najbliższa z przedstawionego już katalogu, jednakże nie musi już być osobą wspólnie użytkującą działkę.

Zobacz także: Zakup działki budowlanej – o czym należy pamiętać?

Niezależnie od deklaracji, pierwszeństwo w przydziale działki przysługuje zawsze małżonkowi nie będącemu członkiem PZD, a dopiero w następnej kolejności osobie wskazanej przez rezygnującego członka. Osoby chcące skorzystać z prawa pierwszeństwa powinny złożyć odpowiedni wniosek w terminie 3 miesięcy od daty wygaśnięcia członkostwa pierwotnego działkowca.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »