| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Jak przekazać ogródek działkowy najbliższym?

Jak przekazać ogródek działkowy najbliższym?

Prawo do dysponowania działką w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym nie jest ani dziedziczne, ani nie podlega zwykłemu obrotowi (np. darowiźnie). Istnieją jednak mechanizmy pozwalające na przekazanie działki osobom najbliższym, zarówno za życia, jak i na wypadek śmierci.

Przydział działki w przypadku rozwodu małżonków

Jeśli oboje małżonkowie byli członkami PZD i współużytkowali działkę, w przypadku ich rozwodu, zgodnie ze statutem PZD, to komu przypadnie działka w pierwszej kolejności reguluje ich wspólne oświadczenie. W przypadku braku oświadczenia – pierwszeństwo do dalszego użytkowania działki ma ten z rozwiedzionych małżonków, któremu sąd powierzył opiekę nad dziećmi lub faktycznie tę opiekę sprawuje.

Jeżeli żaden z rozwiedzionych małżonków nie ma dzieci albo oboje mają dzieci na wychowaniu, zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego decyduje, któremu z nich przysługiwać będzie prawo użytkowania działki, biorąc pod uwagę dotychczasowe zainteresowanie działką, udział w jej uprawie oraz warunki materialne.

Jeśli tylko jeden z małżonków był członkiem PZD – po rozwodzie działka pozostaje w jego dyspozycji. Drugi małżonek może domagać się rozliczenia nakładów z majątku wspólnego poniesionych z tytułu użytkowania działki (np. koszty budowy altany).

Zobacz także: Problemy z działką? Czy możemy liczyć na odszkodowanie?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK