| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Czy budowa grilla stacjonarnego wymaga pozwolenia?

Czy budowa grilla stacjonarnego wymaga pozwolenia?

Jeśli dysponujemy przydomowym ogrodem, warto zainwestować w odpowiednio okazały (i praktyczny) grill – stacjonarny (np. murowany). W zależności jednak od tego o jak dużej okazałości mówimy oraz od tego czy planujemy dodatkowe udogodnienia (np. wiatę, siedziska) możemy mieć do czynienia z obowiązkiem dokonania odpowiedniego zgłoszenia.

Czy sam grill podlega zgłoszeniu?

Niniejszy tekst dotyczy stałych (stacjonarnych) grillów rekreacyjnych, których rozmiary nie powinny przytłaczać pozostałych elementów architektury (nie chodzi o „piece przemysłowe” na świeżym powietrzu).

Zobacz także: Rozbiórka budynków – kiedy wymagane jest pozwolenie?

Sama jednostka (grill) jako taka stanowi tzw. obiekt małej architektury. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego są to „niewielkie obiekty”, a w szczególności:

a) obiekty kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury,

b) posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,

c) obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki;

Grill stanowczo należy zaliczyć do kategorii ostatniej (katalog zawarty w ustawie jest wyłącznie przykładowy).

Ustawa prawo budowlane nie przewiduje żadnych obowiązków zgłoszenia obiektów małej architektury do organów nadzory budowlanego (pod warunkiem, że nie znajdują się w miejscu publicznym). Nie jest też istotne z jakich materiałów jest budowany oraz czy jest na stałe połączony z gruntem.

Co jeśli grill jest tylko elementem większej instalacji?

Jeśli oprócz grilla planujemy wybudowanie wiaty (dla zaproszonych gości czy rodziny), która nie będzie obiektem tymczasowym (np. wiata składana) – wykraczamy poza obiekt małej architektury.

W zależności od tego jak duża ma być nasza wiata – możemy mieć do czynienia jedynie z obowiązkiem dokonania odpowiedniego zgłoszenia i uzyskania pozwolenia na budowę.

Zgodnie z art. 29. ust. 1. pkt. 2. Ustawy prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolnostojących wiat i altan o powierzchni zabudowy do 25m2. Planowanie takiej budowy wymaga jednak dokonania zgłoszenia w starostwie powiatowym, na 30 dni przed planowanym terminem robót.

Jeśli powierzchnia planowanego obiektu przekracza 25 m2 musimy wystąpić o pozwolenie na budowę (należy dołączyć projekt architektoniczny i wszystkie elementy niezbędne do uzyskania pozwolenia). Brak pozwolenia może spowodować sankcje w postaci obowiązku rozbiórki bądź grzywny.

Zobacz także: Co powinno znaleźć się w zgłoszeniu

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Woźniakowski

Expert zajmujący się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od ponad 20 lat. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, były wieloletni pracownik naukowy Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. W przeszłości przez wiele lat pracował jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Hay Group i Deloitte. Obecnie jest Partnerem w firmie doradczej WorkNet. Główna specjalizacja to projektowanie i wdrażanie systemów motywacji, Zarządzanie Zmianami Organizacyjnymi, zwiększanie potencjału innowacyjności firm i optymalizacja zatrudnienia. Entuzjasta metody Action Learning wykorzystywanej do zespołowego rozwiązywania problemów organizacyjnych i zarządzania wiedzą w organizacji. Autor wielu publikacji na tematy związane z HR, występował na licznych konferencjach i seminariach poświęconych problematyce HR. Wspiera firmy w zarządzaniu ryzykami personalnymi pokazując sprawdzone rozwiązania na przeciwdziałanie mobbingowi czy zagrożeniu szeroko rozumianą dyskryminacją.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK