| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Przyłącze gazowe do domu jednorodzinnego – kwestie formalnoprawne

Przyłącze gazowe do domu jednorodzinnego – kwestie formalnoprawne

Przyłączenie domu jednorodzinnego do sieci gazowej wymaga dopełnienia wielu formalności. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy spełniamy wymogi określone przepisami prawa budowlanego i energetycznego, a także te ustalone przez dostawcę gazu. Procedura wykonania przyłącza trwa kilka miesięcy.

Zlecenie wykonania instalacji firmie z uprawnieniami

Po podpisaniu umowy o przyłączenie, możemy zlecić wykonanie instalacji firmie posiadającej ważne uprawnienia budowlane w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci gazowych. Pierwszym krokiem jest zlecenie wykonania projektu wewnętrznej instalacji gazowej, o ile nie stanowi on części projektu domu. Warto zaznaczyć, że do budowy (rozbudowy) instalacji gazowej i zamontowania odbiorników gazowych konieczne jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę obejmującej budowę (czy też przebudowę, rozbudowę instalacji gazowej). Pozwolenia na budowę instalacji nie wymaga się, jeżeli wchodzi ono w skład pozwolenia na budowę domu. Kolejny krok to uzyskanie pozytywnej opinii kominiarskiej, a następnie wykonanie próby szczelności instalacji. Po dokonaniu ww. czynności zakład gazowniczy dokonuje odbioru technicznego instalacji (w obecności inwestora i wykonawcy). Po odbiorze technicznym instalacji, inwestor podpisuje umowę sprzedaży gazu. Zakład dokonuje montażu gazomierza i rozpoczyna dostawę gazu.

Zobacz serwis: Dom i działka

Podstawa prawna

Ustawa z 10.04.1997 r. – Prawo energetyczne (t.j. Dz.U. z 2006 r., Nr 89, poz. 625 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 2.07.2010 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego (Dz.U. z 2010 r., Nr 133, poz. 891 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r., Nr 75, poz. 690 ze zm.)

Ustawa z 7.07.1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 243, poz. 1623 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Prymakowska

Ekoconsultant sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK