| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Obowiązek odśnieżenia chodnika przez właściciela nieruchomości

Obowiązek odśnieżenia chodnika przez właściciela nieruchomości

Zima wiąże się z przykrym obowiązkiem dla właścicieli prywatnych domów. Właściciel posesji musi bowiem odśnieżyć ogólnodostępny chodnik znajdujący się przed jego domem. Przechodzień, który dozna uszczerbku na zdrowiu z powodu zaniedbań posiadacza domu jednorodzinnego, może domagać się odszkodowania.

Może warto wykupić ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kojarzy nam się przede wszystkim z ubezpieczeniem posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ma ono jednak zastosowanie w innych przypadkach. Właściciele domów jednorodzinnych także mogą pomyśleć o takim ubezpieczeniu, zwłaszcza w okresie zimowym. Nawet gdy nie uchylamy się od obowiązku odśnieżania chodnika graniczącego z naszą posesją, nie mamy pewności, że pieszy nie ulegnie drobnemu wypadkowi w pobliżu naszej działki. Jeżeli nie odśnieżymy ogólnodostępnego chodnika znajdującego się przy naszej posesji, a przechodzień złamie przez to nogę, w przypadku braku ubezpieczenia OC będziemy musieli wyłożyć odszkodowanie z własnej kieszeni. Wykupienie ubezpieczenia spowoduje, że rekompensata będzie pochodziła z naszej polisy. Kosz takiego ubezpieczenia oscyluje wokół kilkudziesięciu złotych rocznie. Zdarza się również, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie OC nieruchomości jako ubezpieczenie dodatkowe w ramach innej polisy.

Zobacz także: Czy warto zdecydować się na dom z drewna?

Podstawa prawna

Ustawa z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2005 r., Nr 236, poz. 2008 ze zm.)

Zobacz także: Jak odrolnić działkę pod budowę domu

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK