| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Obowiązek odśnieżenia chodnika przez właściciela nieruchomości

Obowiązek odśnieżenia chodnika przez właściciela nieruchomości

Zima wiąże się z przykrym obowiązkiem dla właścicieli prywatnych domów. Właściciel posesji musi bowiem odśnieżyć ogólnodostępny chodnik znajdujący się przed jego domem. Przechodzień, który dozna uszczerbku na zdrowiu z powodu zaniedbań posiadacza domu jednorodzinnego, może domagać się odszkodowania.

Może warto wykupić ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kojarzy nam się przede wszystkim z ubezpieczeniem posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ma ono jednak zastosowanie w innych przypadkach. Właściciele domów jednorodzinnych także mogą pomyśleć o takim ubezpieczeniu, zwłaszcza w okresie zimowym. Nawet gdy nie uchylamy się od obowiązku odśnieżania chodnika graniczącego z naszą posesją, nie mamy pewności, że pieszy nie ulegnie drobnemu wypadkowi w pobliżu naszej działki. Jeżeli nie odśnieżymy ogólnodostępnego chodnika znajdującego się przy naszej posesji, a przechodzień złamie przez to nogę, w przypadku braku ubezpieczenia OC będziemy musieli wyłożyć odszkodowanie z własnej kieszeni. Wykupienie ubezpieczenia spowoduje, że rekompensata będzie pochodziła z naszej polisy. Kosz takiego ubezpieczenia oscyluje wokół kilkudziesięciu złotych rocznie. Zdarza się również, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie OC nieruchomości jako ubezpieczenie dodatkowe w ramach innej polisy.

Zobacz także: Czy warto zdecydować się na dom z drewna?

Podstawa prawna

Ustawa z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2005 r., Nr 236, poz. 2008 ze zm.)

Zobacz także: Jak odrolnić działkę pod budowę domu

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »