| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Premia termomodernizacyjna, czyli jak ograniczyć zużycie energii w domu?

Premia termomodernizacyjna, czyli jak ograniczyć zużycie energii w domu?

Termomodernizacja to proces pozwalający na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Aby pomóc inwestorom w realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych, utworzono Fundusz Termomodernizacji i Remontów, z którego środków pochodzi tzw. premia termomodernizacyjna.

Wysokość premii

Wysokość premii termomodernizacyjnej stanowi 20 % wykorzystanej kwoty kredytu zaciągniętego na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, z tym że wysokość premii nie może wynosić więcej niż 16 % kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii ustalonych na podstawie audytu energetycznego.

Zobacz także: Obrót nieruchomościami rolnymi

Gdzie można ubiegać się o kredyt z premią gwarancyjną?

Premię termomodernizacyjną przyznaje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Inwestor składa wniosek o przyznanie premii do BGK za pośrednictwem banku kredytującego. Podstawowy warunek formalny ubiegania się o premię stanowi przedstawienie audytu energetycznego, który należy dołączyć do wniosku kredytowego w banku komercyjnym. Koszt wykonania takiego audytu zaczyna się od 1000 zł i zależy od wielkości budynku oraz od zakresu robót. Do wniosku o przyznanie premii dołącza się również oświadczenie inwestora, że kredyt na sfinansowanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego nie jest przeznaczony na sfinansowanie prac, na które uzyskano środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej lub zaciągnięto inny kredyt, do którego przyznana została premia termomodernizacyjna lub remontowa. Komplet dokumentów do BGK wysyła bank, który zamierza udzielić kredytu. W przypadku podjęcia pozytywnej decyzji przez Bank Gospodarstwa Krajowego, bank komercyjny dokonuje przelewu pierwszej transzy. Z Bankiem Gospodarstwa Krajowego współpracują m.in. Bank BPH, Bank Ochrony Środowiska, Bank Millennium, ING Bank Śląski, PKO BP.

Na jakie inwestycje nie można przeznaczyć kredytu z premią?

Kredyt z premią termomodernizacyjną nie może zostać przeznaczony na sfinansowanie prac, na które zaciągnięto inny kredyt z premią termomodernizacyjną czy też remontową, lub na które uzyskano środki z Unii Europejskiej.

Podstawa prawna

Ustawa z 21.11.2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz.U. Nr 223, poz. 1459 ze zm.)

Zobacz także: Nieruchomość rolna a gospodarstwo rolne

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »