| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Ustanowienie odrębnej własności lokalu z mocy prawa

Ustanowienie odrębnej własności lokalu z mocy prawa

Do ustanowienia odrębnej własności lokalu z mocy samego prawa nie potrzebne jest zawieranie jakiejkolwiek umowy. Odrębna własność lokalu może zostać ustanowiona w ramach dokonania przekształcania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności.

Odrębna własności lokali ustanowiona z mocy prawa

W celu ustanowienia odrębnej własności lokalu z mocy samego prawa nie jest potrzebne zawieranie jakiejkolwiek umowy. Bowiem odrębna własność lokalu powstaje „ex lege” (z języka łacińskiego - na mocy ustawy) i nie jest w duży stopniu określona. W tym przypadku nie wiadomy jest udział w danej nieruchomości wspólnej, a również sposób zarządzania taką nieruchomości. Należy dodać, że dokonanie wpisu tych lokali do ksiąg wieczystych, z całą pewnością polepszy funkcjonowanie danej wspólnoty mieszkaniowej.

Wówczas, gdyby nie było zgody w powyżej wskazanej kwestii, to każdy właściciel lokalu może rozstrzygnąć żądanie – o zobowiązanie pozostałych właścicieli lokali do podpisania umowy zgodnie z zawartymi w niej postanowieniami – na drodze postępowania sądowego. Na mocy art. 64 Kodeksu Cywilnego i art. 1047 Kodeksu Postępowania Cywilnego, jeżeli sąd wyda prawomocne orzeczenie o tym, iż pozostali właściciele lokali są zobowiązani do zawarcia umowy, to orzeczenie zastępuje uprzednio niepodpisaną umowę.

Odrębna własność lokalu w drodze przekształcania spółdzielczego własnościowego prawa

Odrębna własność lokalu może zostać ustanowiona w ramach dokonania przekształcania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej włas­ności. Ustanowienie odrębnej własności, następuje na mocy ustawy i zgodnie z art. 1718 ust. 1 ustawy z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, w przypadku, gdy w razie dokonania likwidacji, egzekucji z nieruchomości spółdzielni lub upadłości w danym budynku – nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa. Należy dodać, że przekształcanie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej włas­ności, zostanie dokonane w momencie wykreślenia spółdzielni z właściwego rejestru, ale po ukończeniu postę­powania upadłościowego lub też likwidacji.

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Podstawa Prawna:

- ustawa z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.),

- ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388 ze zm.),

- art. 64 Kodeks Cywilny,

- art. 1047 Kodeks Postępowania Cywilnego.

Zobacz także serwis: Prawo budowlane

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK