| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Służebność przesyłu na nieruchomości

Służebność przesyłu na nieruchomości

Zasadniczym celem służebności przesyłu jest umożliwienie przedsiębiorcom, którzy dostarczają lub odprowadzają płyny, energię elektryczną, pary, gaz do dokonania budowy i eksploatacji urządzeń przesyłowych na danej nieruchomości niebędącą własnością przedsiębiorców.

Istota służebności przesyłu

Służebność przesyłu polega na obciążeniu nieruchomości na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własnością są urządzenia służące do doprowadzenia lub odprowadzenia płynów, energii elektrycznej, pary, gazu i innych urządzeń, w taki sposób, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, z godnie z przeznaczeniem urządzeń.

Należy wskazać, że przedsiębiorca, który dostarcza mediów (rury gazowe, przewody energetyczne, rury kanalizacyjne) zobowiązany jest uzyskać tytuł prawny w celu wybudowania i dokonania późniejszej eksploatacji własnych urządzeń na obcym terenie.

Urządzenia przesyłowe są zazwyczaj dla właściciela nieruchomości uciążliwe, z uwagi na hałas, jaki mogą wytwarzać, zanieczyszczenia i in. Nadto urządzenia przesyłowe mogą przyczyniać się także do zmniejszenia wartości nieruchomości. Wobec tego, nie należy się dziwić, że właściciele często nie wyrażają dobrowolnej zgody na ustanowienie służebności przesyłu.

Zbywalny charakter służebności przesyłu

Służebność przesyłu ma charakter zbywalny. Oznacza to, że służebność przesyłu przechodzi na nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę urządzeń przesyłowych. Ponadto wygasa od najpóźniej wraz ukończeniem likwidacji danego przedsiębiorstwa. W momencie wygaśnięcia służebności przesyłu, na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek usunięcia wszelkich urządzeń przesyłowych, gdy one utrudniają korzystanie z danej nieruchomości.

Zobacz serwis: Finanse

Mając na uwadze fakt, że służebność przesyłu jest ograniczonym prawem rzeczowym, to stosowne oświadczenie właściciela nieruchomości wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Służebność przesyłu obciąża przede wszystkim nieruchomości zarówno do których przesył następuje, a także do tych przez które przesył ma być dokonany.

Podstawa Prawna:

Art. 305 ze znakiem 1 - 305 ze znakiem 5.

Zobacz także serwis: Budowa i remont

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Służebność przesyłu ma charakter zbywalny.
Służebność przesyłu ma charakter zbywalny.

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Poland

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »