| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Zmiana ustawy o gospodarce nieruchomościami

Zmiana ustawy o gospodarce nieruchomościami

Regulacje prawne dotyczące gospodarowania nieruchomościami należącymi do Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, oraz podmiotów prywatnych znajdują się w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Ponadto, nowelizacja wprowadziła również zmiany dotyczące słusznego odszkodowania przy wywłaszczeniu, które powinno mieć charakter ekwiwalentny w stosunku do wartości nieruchomości wywłaszczonej. Oznacza to, że odszkodowanie powinno stwarzać możliwość odtworzenia sytuacji majątkowej, jaką właściciel nieruchomości miał przed wywłaszczeniem. Wprowadzono ponadto zasadę wypłacania tzw. bezpiecznej zaliczki w sytuacji, gdy przed pozbawieniem prawa do nieruchomości następuje niezwłoczne jej zajęcie, na podstawie decyzji z art. 122 ustawy.

Zobacz serwis: Najem

Nowelizacja doprecyzowała również niektóre przepisy ustawy, w tym definicję „stanu nieruchomości”, przez który należy rozumieć stan zagospodarowania, stan prawny, stan techniczno-użytkowy, stopień wyposażenia w urządzenia infrastruktury technicznej, a także stan otoczenia nieruchomości, w tym wielkość, charakter i stopień zurbanizowania miejscowości, w której nieruchomość jest położona.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Podsumowując, należy wskazać, iż nowelizacja rozszerza kompetencje starosty w zakresie wydawania decyzji dotyczących wywłaszczenia, a także doprecyzowuje niektóre przepisy ustawy, co z pewnością przyczyni się do wyeliminowania problemów interpretacyjnych pojawiających się w praktyce ich stosowania.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK