| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Na czym polega sądowe zniesienie współwłasności

Na czym polega sądowe zniesienie współwłasności

Aby znieść współwłasność nieruchomości niezbędna jest albo umowa współwłaścicieli albo orzeczenie sądu. Na czym polega sądowe zniesienie współwłasności? Co zrobić, gdy podział fizyczny rzeczy jest niemożliwy?

Ze współwłasnością mamy do czynienia wówczas, gdy własność danej rzeczy (np. samochodu czy domu) przysługuje więcej niż jednej osobie.

Współwłaściciele mają prawo do:
1. współposiadania rzeczy;
2. korzystania z niej w takim zakresie, jaki nie narusza praw innych współwłaścicieli;
3. czerpania pożytków i innych przychodów z rzeczy, stosownie do swoich udziałów.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Potrzeba zniesienia współwłasności może wynikać z wielu czynników, wśród których jednym z najpowszechniejszych jest niemożność zgodnego korzystania z danej rzeczy (np. jeden ze współwłaścicieli chce zbyć daną rzecz, a pozostali się nie zgadzają).

Kodeks cywilny przewiduje, że każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności w każdym czasie i w każdych okolicznościach. Może to zostać dokonane albo umownie albo przez sąd.

Z sądowym zniesieniem współwłasności będziemy mieli do czynienia wówczas, gdy współwłaściciele nie mogą dojść do porozumienia co do sposobu i konieczności jej zniesienia. W takiej sytuacji każdy ze współwłaścicieli może wnieść wniosek do sądu. Po zbadaniu sprawy, sąd wydaje postanowienie, na mocy którego dokonuje podziału rzeczy, zgodnie z wartością udziałów poszczególnych współwłaścicieli. Ewentualne różnice wyrównywane są poprzez dopłaty pieniężne.

Oczywiście, nie każdy podział rzeczy jest dozwolony. Ma to miejsce szczególnie w sytuacji, gdy taki podział pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub zmniejszałby jej wartość. Co wówczas?

Zobacz serwis: Najem

Jeżeli podział rzeczy jest niemożliwy, wówczas należy wziąć pod uwagę przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli. W takiej sytuacji jedna osoba zostanie właścicielem, a pozostałe osoby otrzymają pieniężne spłaty swoich udziałów.

Jeszcze inną możliwością jest sprzedaż rzeczy, a następnie podział uzyskanej kwoty przez byłych już współwłaścicieli. 

Zobacz serwis: Nieruchomości

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ26
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem Infor.pl »