| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Na czym polega sądowe zniesienie współwłasności

Na czym polega sądowe zniesienie współwłasności

Aby znieść współwłasność nieruchomości niezbędna jest albo umowa współwłaścicieli albo orzeczenie sądu. Na czym polega sądowe zniesienie współwłasności? Co zrobić, gdy podział fizyczny rzeczy jest niemożliwy?

Ze współwłasnością mamy do czynienia wówczas, gdy własność danej rzeczy (np. samochodu czy domu) przysługuje więcej niż jednej osobie.

Współwłaściciele mają prawo do:
1. współposiadania rzeczy;
2. korzystania z niej w takim zakresie, jaki nie narusza praw innych współwłaścicieli;
3. czerpania pożytków i innych przychodów z rzeczy, stosownie do swoich udziałów.

Potrzeba zniesienia współwłasności może wynikać z wielu czynników, wśród których jednym z najpowszechniejszych jest niemożność zgodnego korzystania z danej rzeczy (np. jeden ze współwłaścicieli chce zbyć daną rzecz, a pozostali się nie zgadzają).

Kodeks cywilny przewiduje, że każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności w każdym czasie i w każdych okolicznościach. Może to zostać dokonane albo umownie albo przez sąd.

Z sądowym zniesieniem współwłasności będziemy mieli do czynienia wówczas, gdy współwłaściciele nie mogą dojść do porozumienia co do sposobu i konieczności jej zniesienia. W takiej sytuacji każdy ze współwłaścicieli może wnieść wniosek do sądu. Po zbadaniu sprawy, sąd wydaje postanowienie, na mocy którego dokonuje podziału rzeczy, zgodnie z wartością udziałów poszczególnych współwłaścicieli. Ewentualne różnice wyrównywane są poprzez dopłaty pieniężne.

Oczywiście, nie każdy podział rzeczy jest dozwolony. Ma to miejsce szczególnie w sytuacji, gdy taki podział pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub zmniejszałby jej wartość. Co wówczas?

Zobacz serwis: Najem

Jeżeli podział rzeczy jest niemożliwy, wówczas należy wziąć pod uwagę przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli. W takiej sytuacji jedna osoba zostanie właścicielem, a pozostałe osoby otrzymają pieniężne spłaty swoich udziałów.

Jeszcze inną możliwością jest sprzedaż rzeczy, a następnie podział uzyskanej kwoty przez byłych już współwłaścicieli. 

Zobacz serwis: Nieruchomości

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK