| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Nowe przepisy ułatwią legalizację samowoli budowlanej

Nowe przepisy ułatwią legalizację samowoli budowlanej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Do tej pory, legalizacja domu lub budynku gospodarczego postawionego bez wymaganych zezwoleń była możliwa tylko teoretycznie. W praktyce wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast nie chcieli wydawać warunków zabudowy. Nowelizacja ustawy prawo budowlane ma ułatwić legalizację samowoli budowlanej.

Zmiana przepisów jest skutkiem wyroku z Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 września 2009 r. Skutkiem tego wyroku jest usunięcie wymogu, aby decyzja o warunkach zabudowy, konieczna do legalizacji samowoli zbudowanej na obszarze bez planu zagospodarowania przestrzennego, była ostateczna już w dniu wszczęcia postępowania rozbiórkowego.

Zmiany w obowiązujących przepisach zakładają, że do legalizacji obiektu budowlanego wystarczy przedstawienie ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy. Właściciel, który dopuścił się samowoli budowlanej, będzie musiał przedstawić decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu powiatowemu inspektorowi nadzoru budowlanego.

Inwestor uzyska pozwolenie na budowę nawet po zakończeniu budowy.

Zobacz również serwis: Dom i działka

Jeśli na terenie na którym stanął dom czy budynek gospodarczy, jest plan zagospodarowania przestrzennego, inwestor aby zalegalizować obiekt, będzie musiał przedstawić dokumenty stwierdzające jego zgodność z planem, tzn. że tego rodzaju obiekt mógł w ogóle powstać na danym terenie.

W przypadku gdy budowa obiektu została wstrzymana, będzie musiał przedstawić nowy projekt budowlany i wszystkie wymagane opinie. Wtedy dopiero uzyska zgodę inspektora nadzoru budowlanego na wznowienie budowy. Inspektor będzie mógł nakazać rozbiórkę obiektu jeśli uzna, że postawiono go z naruszeniem prawa budowlanego. Będzie mógł również nakazać wykonanie poprawek i doprowadzenie obiektu do zgodności z prawem.

Inwestorzy, którzy będą chcieli zalegalizować samowolę mają obowiązek uiszczenia opłaty legalizacyjnej. Wiąże się to jednak z wysokimi kosztami. Zalegalizowanie domu kosztuje aż 50 tys. zł.

Zobacz również: Na czym polega podział nieruchomości

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »