| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Jak odzyskać VAT za materiały budowlane

Jak odzyskać VAT za materiały budowlane

Osoby fizyczne, które poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych w związku z budową lub remontem budynku mieszkalnego lub jego części mogą liczyć na ich zwrot z budżetu państwa.

Osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:
1. budową budynku mieszkalnego;
2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Kwota zwrotu obliczana jest tak jak ta część VAT od zakupu, która odpowiada wzrostowi stawki tego podatku. Różnica ta wynosi 68,18%. Takiej właśnie części podatku dotyczy zwrot.

Kwoty zwrotu obliczone jako procent VAT od ceny materiałów budowlanych podlegają zaokrągleniu na ogólnych zasadach, tzn. kwoty do 49 groszy włącznie zaokrągla się w dół, zaś kwoty od 50 groszy zaokrągla się w górę.

Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej.

Zwrot VAT jest ograniczony 5-letnimi limitami, liczonymi od dnia złożenia pierwszego wniosku. Ustala się je odrębnie dla remontu i budowy. Do obliczenia limitu stosuje się m.in. wskaźnik ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku.

Zobacz również: Prawa i obowiązki stron umowy o roboty budowlane

Do wniosku należy dołączyć faktury dokumentujące poniesione wydatki. Na ich podstawie urząd zweryfikuje prawidłowość wyliczonego zwrotu. Pozostałe załączniki to (w zależności od rodzaju inwestycji):
1. prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego;
2. pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której wymagane jest takie pozwolenie.

Osoba fizyczna, która ponosi wydatki na zakup materiałów budowlanych może złożyć dowolną liczbę wniosków w związku z różnymi inwestycjami i w dowolnym momencie – zarówno w trakcie jak i po zakończeniu inwestycji. Wniosek może być jednak składany nie częściej niż raz w roku.

Wniosek należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika w dniu złożenia wniosku. Jeżeli wniosek wkładają wspólnie małżonkowie mający różne miejsca zamieszkania to wniosek składa się albo do urzędu właściwego dla męża, albo dla żony.

W terminie 4 miesięcy urząd skarbowy określa kwotę zwrotu w drodze decyzji. Następnie w terminie 25 dni od dnia doręczenia decyzji, urząd wypłaca kwotę zwrotu w sposób wskazany we wniosku.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK