| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Jakie transakcje związane z nieruchomościami są opodatkowane

Jakie transakcje związane z nieruchomościami są opodatkowane

Osoby dokonujące sprzedaży mieszkania lub domu, jego zamiany, darowania, a także otrzymujące nieruchomość w spadku, są zobowiązane zapłacić podatek. W zależności od rodzaju transakcji muszą rozliczyć się w PIT, VAT lub podatkiem od spadków i darowizn.

Podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest objęte odpłatne zbycie:
1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
4. innych rzeczy.

Jeśli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w pkt 1-3 po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, podatnik zostanie zwolniony od podatku.

Pan Jan nabył nieruchomość w 1998 r. Aby mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku powinien sprzedać nieruchomość po upływie 5 lat od dnia jej nabycia, czyli 31 grudnia 2003 r. Dodatkowo sprzedaż nie może nastąpić w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Podatnik, któremu zostanie zwrócona nieruchomość, po wcześniejszym wywłaszczeniu nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli od nabycia nieruchomości upłynęło ponad 5 lat. Okres pięcioletni należy liczyć od momentu nabycia nieruchomości, a nie od momentu jej zwrotu. W przypadku zwrotu nie mamy bowiem do czynienia z kreowaniem prawa własności, tylko z jego przywróceniem. W związku z tym zwrot nieruchomości nie jest nabyciem w rozumieniu przepisów ustawy PIT.

Podatnik (nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem VAT), który odziedziczył po ojcu gospodarstwo rolne i zamierza je podzielić, a następnie sprzedać nie będzie zobowiązany zapłacić podatku VAT. Dokonując sprzedaży gruntu podatnik nie działa w charakterze handlowca. Przysługuje mu prawo do rozrządzania własnym majątkiem i czynność ta nie będzie oznaczała wykonywania działalności gospodarczej.

Zobacz również: Zakup działki pod budowę domu

Ulga ma zastosowanie do zbycia mieszkań i domów nabytych w latach 2007–2008. Wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:
1. budynku mieszkalnego (części lub udziału),
2. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość (lub udziału),
3. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (lub udziału),
4. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej (lub udziału)
– jeżeli podatnik był zameldowany w tym budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Szeliga

Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK