| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Jakie transakcje związane z nieruchomościami są opodatkowane

Jakie transakcje związane z nieruchomościami są opodatkowane

Osoby dokonujące sprzedaży mieszkania lub domu, jego zamiany, darowania, a także otrzymujące nieruchomość w spadku, są zobowiązane zapłacić podatek. W zależności od rodzaju transakcji muszą rozliczyć się w PIT, VAT lub podatkiem od spadków i darowizn.

Podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest objęte odpłatne zbycie:
1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
4. innych rzeczy.

Jeśli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w pkt 1-3 po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, podatnik zostanie zwolniony od podatku.

Pan Jan nabył nieruchomość w 1998 r. Aby mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku powinien sprzedać nieruchomość po upływie 5 lat od dnia jej nabycia, czyli 31 grudnia 2003 r. Dodatkowo sprzedaż nie może nastąpić w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Podatnik, któremu zostanie zwrócona nieruchomość, po wcześniejszym wywłaszczeniu nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli od nabycia nieruchomości upłynęło ponad 5 lat. Okres pięcioletni należy liczyć od momentu nabycia nieruchomości, a nie od momentu jej zwrotu. W przypadku zwrotu nie mamy bowiem do czynienia z kreowaniem prawa własności, tylko z jego przywróceniem. W związku z tym zwrot nieruchomości nie jest nabyciem w rozumieniu przepisów ustawy PIT.

Podatnik (nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem VAT), który odziedziczył po ojcu gospodarstwo rolne i zamierza je podzielić, a następnie sprzedać nie będzie zobowiązany zapłacić podatku VAT. Dokonując sprzedaży gruntu podatnik nie działa w charakterze handlowca. Przysługuje mu prawo do rozrządzania własnym majątkiem i czynność ta nie będzie oznaczała wykonywania działalności gospodarczej.

Zobacz również: Zakup działki pod budowę domu

Ulga ma zastosowanie do zbycia mieszkań i domów nabytych w latach 2007–2008. Wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:
1. budynku mieszkalnego (części lub udziału),
2. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość (lub udziału),
3. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (lub udziału),
4. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej (lub udziału)
– jeżeli podatnik był zameldowany w tym budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »