| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Pośrednik nieruchomości bez licencji

Pośrednik nieruchomości bez licencji

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, który zakłada zniesienie licencji pośredników w obrocie nieruchomościami. Ma to umożliwić większy dostęp do zawodu pośrednika, zwiększenie konkurencyjności a tym samym obniżenie cen świadczonych usług.

Pośrednicy przeciwni zniesieniu licencji

Już dziś w Polsce pracuje ok. 25 tys. osób nieposiadających licencji, czyli dwa razy więcej niż uprawnionych pośredników. Zgodnie ze stanowiskiem ministerstwa wykonywanie czynności zmierzających do sprzedaży, najmu lub dzierżawy nieruchomości nie wymaga szczególnych kwalifikacji zawodowych. Najważniejsze z punktu widzenia konsumenta umowy, przy których zawieraniu może uczestniczyć pośrednik to umowy sprzedaży nieruchomości poświadczane przez notariusza na którym ciąży odpowiedzialność za rzetelność transakcji (sprawdzanie ksiąg wieczystych itp.). W praktyce pośrednictwo ogranicza się do przedstawienia np. oferty sprzedaży nieruchomości bez uprzednich oględzin i sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości. Z powyższą argumentacją nie zgadzają się pośrednicy, którzy uważają , że ich udział w przeprowadzanych transakcjach jest dużo szerszy, a do ich obowiązków należą negocjacje cenowe, ustalenia warunków umowy, określenie sposobów płatności itp., natomiast notariusz odpowiada jedynie za formę prawną przeniesienia własności.

Zobacz również serwis: Oferty nieruchomości

Pośrednicy uważają także, że rezygnacja z ustawowych wymogów wykonywania działalności zawodowej pośrednictwa m.in. brak karalności za przestępstwa oznacza automatyczne dopuszczenie do świadczenia usług osób karanych i niewykształconych. Ministerstwo odrzuca ten argument powołując się na kodeks karny i ustawę prawo o działalności gospodarczej, których przepisy stanowią, że przedsiębiorca wobec którego prawomocnie orzeczono zakaz wykonywania określonej działalności gospodarczej nie będzie mógł wykonywać takiej działalności.

Projekt Ministerstwa Gospodarki zawierający omawiane propozycje zmian w dostępie do zawodu pośrednika jest na etapie konsultacji resortowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK