| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Mieszkanie źródłem dochodu na stare lata

Mieszkanie źródłem dochodu na stare lata

Odwrócony kredyt hipoteczny jest rodzajem umowy kredytu hipotecznego adresowanym do osób starszych posiadających prawo własności nieruchomości lub inne określone prawo do nieruchomości, np. prawo wieczystego użytkowania czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Niewątpliwą zaletą tej instytucji jest to, że kredytobiorca otrzymuje od instytucji kredytowej wypłaty, których nie będzie zobowiązany spłacić.

Instytucja odwróconego kredytu hipotecznego jest adresowana do osób, które ukończyły 60. rok życia. Istota odwróconego kredytu hipotecznego polega na tym, że kredytobiorca może otrzymywać od instytucji kredytowej kwotę kredytu w ratach przez czas określony w umowie lub otrzymać całą kwotę w formie wypłaty jednorazowej. Uzyskane środki mogą być przeznaczone na dowolny cel, np. na bieżące wydatki, koszty utrzymania czy też zakup żywności.

Podstawą do ustalenia kwoty kredytu jest rynkowa wartość nieruchomości oszacowana przez rzeczoznawcę majątkowego. Regulacja ta ma zapewnić kredytobiorcy gwarancję uzyskania rzetelnych informacji na temat wartości nieruchomości. Kwota kredytu nie będzie jednak wynosiła równowartości nieruchomości, w praktyce należy się spodziewać, że będzie ona wynosiła ok. 50 % takiej wartości.

Co ważne kredytobiorca będzie miał prawo zamieszkiwać w nieruchomości aż do dnia swojej śmierci. Następnie instytucja kredytująca zaspokoi swoje roszczenia z kwoty uzyskanej ze sprzedaży zastawionej nieruchomości, jednak nie wcześniej niż na 6 miesięcy od dnia działu spadku i nie później niż po upływie 12 miesięcy od dnia śmierci kredytobiorcy. W tym czasie ewentualni spadkobiercy będą mieli możliwość spłacić należności w banku i tym samym zachowają prawo do nieruchomości. Jest to szczególnie ważne w sytuacji gdy kwota kredytu wypłaconego kredytobiorcy jest zdecydowanie niższa niż wartość nieruchomości, na przykład ze względu na fakt, że kredytobiorca zmarł w krótkim czasie po zawarciu umowy i otrzymał tylko część kredytu.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Kredytobiorca może wypowiedzieć umowę w każdym czasie z zachowaniem 3 miesięcznego terminu. Jest uprawniony również do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny, w terminie 10 dni od jej zawarcia, a w przypadku niedotrzymania przez kredytobiorcę postanowień umowy instytucja kredytowa wzywa go do usunięcia naruszenia w terminie nie krótszym niż 30 dni.

Zobacz również serwis: Najem

W trakcie trwania umowy kredytobiorca jest zobowiązany utrzymać nieruchomość w stanie niepogorszonym. Ponadto musi terminowo uiszczać podatki i opłaty związane z nieruchomością. Powinien również zawrzeć, jeśli jeszcze jej nie posiada, umowę ubezpieczenia nieruchomości od zdarzeń losowych.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Hipoteka odwrócona to sposób na podreperowanie domowego budżetu.
Hipoteka odwrócona to sposób na podreperowanie domowego budżetu.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK