| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > W jaki sposób należy uzyskać pozwolenie na użytkowanie?

W jaki sposób należy uzyskać pozwolenie na użytkowanie?

Pozwolenie na użytkowanie obiektów budowlanych jest wydawane przez właściwe organy nadzoru budowlanego, tj. przez powiatowych lub wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego zgodnie z ich właściwością. W większości przypadków organem właściwym do rozpoznania wniosku inwestora o wydanie pozwolenia na użytkowanie będzie powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, a wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego będzie właściwy jedynie w przypadku niektórych inwestycji takich jak np. obiekty znajdujące się na terenie portów morskich lub lotniczych, obszarze kolejowym, dróg publicznych krajowych lub wojewódzkich lub obiektów położonych na terenach zamkniętych.

Kontrola obiektu

Na podstawie wniosku inwestora organ nadzoru budowlanego zobowiązany jest przeprowadzić obowiązkową kontrolę obiektu i jego otoczenia. Kontrola budowy powinna zostać przeprowadzona w terminie 21 dni od dnia otrzymania przez organ wniosku inwestora. O terminie przeprowadzenia kontroli organ zobowiązany jest powiadomić inwestora w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Należy pamiętać, że powyższy termin, w odróżnieniu od 14 dniowego terminu przewidzianego dla m.in. straży pożarnej, ma charakter jedynie instrukcyjny i nie przeprowadzenie przez nadzór budowlany kontroli w ciągu 21 dni nie skutkuje automatycznym udzieleniem pozwolenia na użytkowanie.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Podczas kontroli nadzór budowlany powinien zbadać zgodność obiektu budowlanego z planem zagospodarowania działki, projektem architektoniczno-budowlanym, sprawdzić wyroby budowlane mające znaczenie dla bezpieczeństwa konstrukcji i bezpieczeństwa pożarowego, wykonanie nałożonych na inwestora obowiązków w zakresie rozbiórki tymczasowych obiektów budowlanych oraz uporządkowanie terenu budowy. Z przeprowadzonej kontroli organ nadzoru budowlanego sporządza protokół, którego jeden egzemplarz przeznaczony jest dla inwestora. Inwestor jest zobowiązany przechowywać kopię protokołu przez cały okres istnienia obiektu.

Zobacz także: Zakup działki budowlanej – o czym należy pamiętać?

W przypadku stwierdzenia zaistnienia nieprawidłowości w wykonaniu obiektu budowlanego, nadzór budowlany może wymierzyć inwestorowi karę administracyjną, której wysokość uzależniona jest od rodzaju i wielkości kontrolowanego obiektu, a także ilości stwierdzonych uchybień. Wymierzenie kary następuje w drodze postanowienia. Inwestorowi przysługuje prawo odwołania się od postanowienia za pomocą zażalenia do organu wyższego szczebla w terminie 7 dni od otrzymania takiego postanowienia.

Zobacz także: Zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego

Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie

W decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nadzór budowlany może zobowiązać inwestora do wykonania określonych robót budowlanych oraz określić ich termin. Należy pamiętać, że niewykonanie przez inwestora nałożonych obowiązków może spowodować uchylenie pozwolenia na użytkowanie. Nadzór budowlany jest także uprawniony do określenia warunków użytkowania obiektu. Również w przypadku ich niedotrzymania nadzór budowlany będzie mógł uchylić decyzję.
Należy pamiętać, że od wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor zobowiązany jest wnieść opłatę skarbową. Opłata skarbowa od wniosku o pozwolenie na użytkowanie wynosi 25% opłaty, jaką wnieść należy przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę.

Zobacz także: Przekazanie nieruchomości w formie darowizny – krok po kroku

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK