| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Kiedy należy uzyskać decyzję o pozwolenie na użytkowanie?

Kiedy należy uzyskać decyzję o pozwolenie na użytkowanie?

Nie zawsze decyzja o pozwoleniu na budowę jest ostatnią decyzja administracyjną jaką powinniśmy uzyskać w toku procesu inwestycyjnego. W niektórych przypadkach Prawo budowlane wymaga by po zakończeniu robót budowlanych, a przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego inwestor uzyskał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie.

Zasadniczo, na podstawie art. 55 Prawa budowlanego możemy wyróżnić trzy rodzaje sytuacji w których będziemy zobowiązani do uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Rodzaje obiektów wymagających pozwolenia na użytkowanie

Po pierwsze decyzję o pozwoleniu na użytkowanie będziemy musieli uzyskać, jeżeli w ramach prowadzonej inwestycji budujemy obiekty budowlane do budowy których wymagane jest pozwolenie na budowę i które zostały zaliczone do kategorii V, IX-XVIII, XX, XXII, XXIV oraz XXVII-XXX. Wyliczenie rodzajów obiektów zaliczających się do ww. kategorii znaleźć możemy w tabeli stanowiącej załącznik do ustawy Prawo budowlane. Przykładowo można wskazać, iż do uzyskania pozwolenia na użytkowanie będziemy zobowiązani podczas budowy m.in. przedszkola (IX kategoria), przychodni zdrowia (XI kategoria), budynku administracji publicznej (XII kategoria), wielorodzinnego budynku mieszkalnego (XIII kategoria), hotelu (XIV), restauracji (XVII kategoria) lub mostu (XXVIII kategoria). W przypadku, gdy obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę wynika z charakteru budowanego obiektu, organ wydający pozwolenie na budowę jest zobowiązany umieścić o tym wzmiankę w treści decyzji o pozwoleniu na budowę.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Samowola budowlana a pozwolenie na użytkowanie

Drugim rodzajem przypadków, kiedy inwestor będzie zobowiązany do uzyskania pozwolenia na użytkowanie, jest prowadzenie budowy w warunkach tzw. „samowoli budowlanej” i zastosowania wobec inwestora procedury legalizacyjnej. W takim przypadku, organ nadzoru budowlanego wydając decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego oraz ewentualnego pozwolenia na wznowienie robót będzie zobowiązany nakazać inwestorowi uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Rozpoczęcie eksploatacji obiektu przed zakończeniem budowy

Trzecią kategorią przypadków, w których inwestor musi uzyskać pozwolenie na użytkowanie inwestycji, są sytuacje, gdy inwestor zamierza przystąpić do użytkowania obiektu przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych. Taka sytuacji może nastąpić oczywiście tylko wówczas, jeśli już wybudowana część budynku będzie nadawała się do użytkowania. W przypadku uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie wobec części zamierzonego obiektu/ów i po zakończeniu pozostałych robót budowlanych inwestor nie będzie zobowiązany automatycznie do uzyskania pozwolenia na użytkowanie w stosunku do pozostałej części budynku lub obiektu, lecz tylko wówczas gdy obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie wynika bądź z charakteru wybudowanego obiektu bądź ze stwierdzenia samowoli budowlanej przez organy nadzoru budowlanego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Kuczkowski

Radca prawny, partner, kieruje biurem kancelarii Raczkowski Paruch w Poznaniu. Od ponad 12 lat doradza klientom w zakresie prawa pracy. Posiada szczególnie bogate doświadczenie w zbiorowych stosunkach pracy, w tym w zakresie rozwiązywania i wdrażania układów zbiorowych i innych porozumień ze stroną związkową, gwarancji pracowniczych, prowadzenia sporów zbiorowych i negocjacji ze związkami zawodowymi. Prowadził szereg restrukturyzacji pracowniczych obejmujących zarówno zwolnienia grupowe, jak i programy dobrowolnych odejść oraz inne formy zmniejszania poziomu zatrudnienia. Doradza przy zatrudnianiu kadry menedżerskiej wysokiego szczebla. Bardzo często reprezentuje klientów przed sądami pracy. Ma dużą znajomość branży transportowej i produkcyjnej. Pracował w renomowanych polskich kancelariach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK