| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Kiedy należy uzyskać decyzję o pozwolenie na użytkowanie?

Kiedy należy uzyskać decyzję o pozwolenie na użytkowanie?

Nie zawsze decyzja o pozwoleniu na budowę jest ostatnią decyzja administracyjną jaką powinniśmy uzyskać w toku procesu inwestycyjnego. W niektórych przypadkach Prawo budowlane wymaga by po zakończeniu robót budowlanych, a przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego inwestor uzyskał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie.

Musimy również pamiętać, iż zgodnie z Prawem budowlanym, inwestor musi, przed rozpoczęciem użytkowania obiektu, uzyskać decyzję ostateczną o pozwoleniu na użytkowanie. Przez pojęcie „decyzja ostateczna” należy rozumieć decyzje od której nie przysługuje odwołanie do organu wyższego stopnia. Oznacza to, że po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie wydanej przez organ I instancji, a przed rozpoczęciem użytkowania, inwestor musi odczekać aż bezskutecznie upłynie termin na wniesienie odwołania od otrzymanej decyzji. Powyższego obowiązku należy dochować niezależnie od faktu, iż inwestor jest jedyną stroną uprawnioną do udziału w postępowaniu o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.

Zobacz również serwis: Pozwolenia

Użytkowanie obiektu przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie

Na zakończenie należy wskazać, iż ewentualne użytkowanie obiektu budowlanego przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, naraża inwestora na poniesienie wysokiej kary administracyjnej. Wysokość kary jest ustalana na podstawie iloczynu kwoty 500 zł oraz współczynnika kategorii obiektu budowlanego (k) i współczynnika jego wielkości (w) oraz liczby 10. Informacje o wartościach w oraz K dla poszczególnych obiektów znajdują się w tabeli stanowiącej załącznik do ustawy Prawo budowlane.

W przypadku rozpoczęcia użytkowania hotelu o kubaturze wynoszącej 4000 m3 bez wymaganego pozwolenia na użytkowanie, inwestor zobowiązany będzie zapłacić karę w kwocie 112 500 zł, będącej iloczynem następujących wartości 500 zł (stawka opłaty) x 15 (współczynnik k) x 1,5 (współczynnik w) x 10.

Podstawa prawna: art. 36 ust. 1 pkt 4, 49 ust. 5, 51 ust. 4, 54, 55, 57 ust. 7, 59, 59f ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz.U. z 2006 roku, Nr 156, poz.1118 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Jaśkowiak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »