| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Zimowe wypadki na nieodśnieżonych nieruchomościach

Zimowe wypadki na nieodśnieżonych nieruchomościach

Każdy poszkodowany na skutek upadku na nieodśnieżonej lub oblodzonej powierzchni może żądać odszkodowania i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Przeciwko komu wystąpić z roszczeniem o zapłatę? Czy i kiedy przedawnia się roszczenie poszkodowanego upadkiem?

Przedawnienie

Roszczenia majątkowe poszkodowanego upadkiem, skierowane przeciwko gminie lub przeciwko prywatnemu właścicielowi przedawniają się z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Termin przedawnienia zacznie więc biec dopiero wtedy, gdy poszkodowany ustali, na czyjej nieruchomości (gminnej czy prywatnej) doszło do upadku wskutek zaniedbań w odśnieżaniu.

Warto podkreślić, że w razie wyrządzenia szkody na osobie (a taką jest uszczerbek na zdrowiu – np. złamanie nogi, zwichnięcie nadgarstka), przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem wskazanych trzech lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Warto więc po wyleczeniu doznanego uszczerbku ustalić, kto dopuścił się zaniechania w zakresie odśnieżania lub posypania oblodzonych powierzchni piaskiem lub solą, tak aby w ciągu trzech lat móc skutecznie wystąpić do sądu z pozwem o naprawienie szkody i zadośćuczynienie.

W procesie przed sądem należy udowodnić fakt nieodśnieżenia, np. dowodem z zeznań naocznych świadków upadku lub fotografią zrobioną telefonem komórkowym.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zima.
Zima.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK