| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Zimowe wypadki na nieodśnieżonych nieruchomościach

Zimowe wypadki na nieodśnieżonych nieruchomościach

Każdy poszkodowany na skutek upadku na nieodśnieżonej lub oblodzonej powierzchni może żądać odszkodowania i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Przeciwko komu wystąpić z roszczeniem o zapłatę? Czy i kiedy przedawnia się roszczenie poszkodowanego upadkiem?

Przedawnienie

Roszczenia majątkowe poszkodowanego upadkiem, skierowane przeciwko gminie lub przeciwko prywatnemu właścicielowi przedawniają się z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Termin przedawnienia zacznie więc biec dopiero wtedy, gdy poszkodowany ustali, na czyjej nieruchomości (gminnej czy prywatnej) doszło do upadku wskutek zaniedbań w odśnieżaniu.

Warto podkreślić, że w razie wyrządzenia szkody na osobie (a taką jest uszczerbek na zdrowiu – np. złamanie nogi, zwichnięcie nadgarstka), przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem wskazanych trzech lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Warto więc po wyleczeniu doznanego uszczerbku ustalić, kto dopuścił się zaniechania w zakresie odśnieżania lub posypania oblodzonych powierzchni piaskiem lub solą, tak aby w ciągu trzech lat móc skutecznie wystąpić do sądu z pozwem o naprawienie szkody i zadośćuczynienie.

W procesie przed sądem należy udowodnić fakt nieodśnieżenia, np. dowodem z zeznań naocznych świadków upadku lub fotografią zrobioną telefonem komórkowym.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zima.
Zima.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wieczorek

Szkoleniowiec, właściciel firmy doradczej, specjalista ds. rachunkowości. Audytor wewnętrzny Systemu Zarządzania Jakością wg Normy ISO 9001-2008. Praktyk kontroli z doświadczeniem od 2002 r. Niezależny ekspert w zakresie organizacji rachunkowości zgodnej ze standardami i kontroli z uwzględnieniem aspektów prawnych i merytorycznych, chętnie podejmujący trudne tematy. Autor wielu publikacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK