| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Deweloper > Zakup mieszkania u dewelopera – gwarancja i rękojmia na nieruchomość

Zakup mieszkania u dewelopera – gwarancja i rękojmia na nieruchomość

Kupując mieszkanie od dewelopera, nie zawsze mamy pewność, czy wszystkie prace zostały wykonane w sposób prawidłowy i czy mieszkanie nie ma wad fizycznych. Może bowiem okazać się, że z sufitu cieknie woda, a na ścianach pojawił się grzyb. Deweloper ponosi odpowiedzialność za wady fizyczne nieruchomości. Kupujący natomiast może skorzystać z dwóch instytucji – gwarancji lub rękojmi.

Jakie prawa przysługują kupującemu?

Przede wszystkim kupujący ma prawo żądać usunięcia wady powstałej w lokalu. Jeżeli deweloper nie usunie usterki, kupujący może odstąpić od umowy lub żądać obniżenia ceny. W przypadku  wyeliminowania uchybień przez dewelopera lub w sytuacji, gdy wady są nieistotne, nabywca nieruchomości nie może odstąpić od umowy. Warto zaznaczyć, że rękojmia za wady fizyczne przysługuje kupującemu zawsze (z mocy prawa). Deweloper nie może w umowie wyłączyć lub ograniczyć swojej odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Natomiast gwarancja ma charakter dodatkowy.

Zobacz także: Oświadczenia dewelopera w zakresie prowadzonej przez niego budowy

Umowa z deweloperem – o czym należy pamiętać?

Podpisując umowę z deweloperem, należy zwrócić uwagę na kwestię jego odpowiedzialności za wady lokalu. Przede wszystkim trzeba w niej zawrzeć zapisy dotyczące postępowania na wypadek, gdyby podczas odbioru zostały wykryte usterki lub niezgodności z umową. Poza tym umowa powinna precyzować, w jakim terminie deweloper usunie ewentualne wady pojawiające się w lokalu.

Kiedy rozpoczyna się bieg rękojmi?

W odniesieniu do wad, które pojawiły się w mieszkaniu, bieg rękojmi rozpoczyna się od dnia odbioru lokalu, a więc od dnia podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. W przypadku wad występujących w częściach wspólnych budynku (klatki schodowe, przewody wentylacyjne), bieg rękojmi rozpoczyna się z dniem wydania pozwolenia na użytkowanie nieruchomości. Z rękojmi należy skorzystać, gdy mieszkanie zostało wybudowane niezgodnie ze przyjętymi standardami budowlanymi, z zapisami umowy, a także wtedy, gdy lokal posiada wady, o których nabywca nie wiedział przed zakupem.

Zobacz także: Postanowienia określające pozycję prawną i finansową dewelopera

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »