| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Deweloper > Zobowiązanie dewelopera do ustanowienia odrębnej własności lokalu

Zobowiązanie dewelopera do ustanowienia odrębnej własności lokalu

Postanowienia dotyczące zobowiązania dewelopera do ustanowienia odrębnej własności lokalu dotyczą przede wszystkim umowy o charakterze zobowiązującym i umowy przedwstępnej.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu przez inwestora

W przedwstępnej umowie deweloperskiej zawarte są postanowienia dotyczące zobowiązania do wniesienia budynku (określonego w umowie), a następnie do ustanowienia odrębnej własności lokalu i zawarcia umowy przyrzeczonej o charakterze zobowiązująco-rozporządzającym, której celem jest przeniesienia własności tego lokalu na nabywcę.

Przykładowe postanowienia opisane poniżej, odnoszą się przede wszystkim do umowy o charakterze zobowiązującym i umowy przedwstępnej. Można zadać sobie pytanie, dlaczego nie dotyczą one umowy rozporządzającej? Postanowienia te nie odnoszą się do umowy rozporządzającej, gdyż umowy te przenoszą własność lokalu wybudowanego oraz wyodrębnionego w wyniku wykonania zobowiązania w celu wyodrębnienia lokalu i jego sprzedaży.

Zobacz także: Pozew o zawarcie umowy o wybudowanie mieszkania

Postanowienia dotyczące ustanowienia odrębnej własności przez dewelopera:

1. Deweloper zobowiązany jest w terminie 30 dni od zakończenia budowy ustanowić odrębną własność lokalu (lokal opisany w niniejszej umowie), na podstawie ustawy o własności lokali.

2. Deweloper zobowiązany jest dokonać przeniesienia własności wyodrębnionego lokalu (lokal opisany w niniejszej umowie), a nabywca zobowiązany jest kupić lokal wskazany w niniejszej umowie wraz z związanym z nim prawem.

3. Nabywca zobowiązany jest kupić lokal (lokal opisany w niniejszej umowie) za cenę 150 000 zł.

Zobacz także: Rodzaje umów deweloperskich

4. Deweloper zobowiązuje się przenieść własność wyodrębnionego lokalu (lokal opisany w niniejszej umowie) w stanie bez żadnych obciążeń.

5. Nabywca zobowiązuje się, że przeniesienie lokalu (lokal opisany w niniejszej umowie) nastąpi na jego koszt.

Zobacz także: Spółdzielnia mieszkaniowa

6. Deweloper zobowiązuje się przenieść własność lokalu (lokal opisany w niniejszej umowie) w terminie trzech miesięcy od dnia odbioru lokalu przez organ nadzoru budowlanego.

7. Ostateczne podpisanie aktu notarialnego w celu dokonania przeniesienia własności lokalu nastąpi w kancelarii notarialnej wskazanej przez strony w niniejszej umowie.

8. Strony wspólnie postanawiają, że w ramach prawa współwłasności gruntu oraz innych wspólnych części budynku nabywcy będzie przysługiwało prawa do zakupionego miejsca parkingowego nr 76, o powierzchni 2 mkw, który położony jest w podziemi budynku.

Zobacz także: Podatek

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zobowiązanie dewelopera do ustanowienia odrębnej własności lokalu.
Zobowiązanie dewelopera do ustanowienia odrębnej własności lokalu.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kadromierz

Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK