| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Deweloper > Deweloperzy pod kontrolą banków?

Deweloperzy pod kontrolą banków?

Już za kilka miesięcy, bo na wiosnę 2012 roku zostanie wprowadzony obowiązek kontroli środków powierzonych deweloperowi poprzez zapewnienie nabywcom mieszkań danego przedsięwzięcia inwestycyjnego środków ochrony w postaci zarówno otwartego, jak i zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego.

W pierwszej kolejności zaspokajanie roszczeń klientów

Zarówno na otwartym mieszkaniowym rachunku powierniczym oraz na zamkniętym mieszkaniowym rachunku powierniczym gromadzone są środki pieniężne na budowę mieszkania. Środki gromadzone na mieszkaniowym rachunku powierniczym oraz prawo własności nieruchomości w ramach prowadzonego przedsięwzięcia deweloperskiego, a także wierzytelności dewelopera względem nabywców tworzą odrębną masę. Oznacza to, że w przypadku upadłości dewelopera będą one służyły w pierwszej kolejności zaspokajaniu roszczeń nabywców lokali w ramach prowadzonego przedsięwzięcia deweloperskiego.

Istota rachunku powierniczego

Zasadniczym celem otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego oraz zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego będzie gromadzenie środków na rachunku w banku przez kupującego na zakup mieszkania. Należy pamiętać o tym, że do otwarcia rachunku powierniczego potrzebna jest wola nabywcy, banku oraz dewelopera. Rachunek powierniczy będzie służy do rozliczeń z deweloperem. Zadaniem banku prowadzącego rachunek powierniczy będzie kontrola wszelkich wypłat środków pieniężnych na rzecz dewelopera. Natomiast bank dokona wypłat pieniędzy deweloperowi po przedstawieniu dokumentacji potwierdzającej fakt, iż przedsięwzięcie deweloperskie przebiega zgodne z przepisami prawa oraz umową deweloperską.

Jeżeli przeciwko deweloperowi zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne lub zostanie ogłoszona jego upadłość – klient rachunku powierniczego w danym banku posiadać będzie gwarancję zwrotu pieniędzy uprzednio wpłaconych na tenże rachunek.

Nie ulega wątpliwości, że wymóg związany z otwarciem zarówno otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych, jak i zamkniętych mieszkaniowych rachunków powierniczych przyczyni się do zwiększenia znaczenia banków w ramach realizowanego przedsięwzięcia deweloperskiego. Banki będą miał możliwość kontroli prawidłowości wykonywanych poszczególnych etapów prac w ramach prowadzonej inwestycji. Tego typu sytuacja jest bez wątpienia korzystna dla nabywców lokali. Natomiast dla deweloperów sytuacja ta będzie się wiązała z ciągłą ingerencją i monitorowaniem na każdym etapie prac budowlanych przez banki.

Zobacz także serwis: Najem

Różnica między otwartym a zamkniętym mieszkaniowym rachunkiem powierniczym

Otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy będzie służył do gromadzenia środków pieniężnych nabywcy zgodnie z celami zawartymi w umowie deweloperskiej. Z tego rachunku będą dokonywane wypłaty środków pieniężnych w transzach zgodnie z harmonogramem całego przedsięwzięcia deweloperskiego.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zadaniem banku prowadzącego rachunek powierniczy będzie kontrola wszelkich wypłat środków pieniężnych na rzecz dewelopera. Fot. Fotolia
Zadaniem banku prowadzącego rachunek powierniczy będzie kontrola wszelkich wypłat środków pieniężnych na rzecz dewelopera. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK