| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Deweloper > Deweloperzy pod kontrolą banków?

Deweloperzy pod kontrolą banków?

Już za kilka miesięcy, bo na wiosnę 2012 roku zostanie wprowadzony obowiązek kontroli środków powierzonych deweloperowi poprzez zapewnienie nabywcom mieszkań danego przedsięwzięcia inwestycyjnego środków ochrony w postaci zarówno otwartego, jak i zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego.

Natomiast zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy będzie służył gromadzeniu środków pieniężnych nabywcy zgodnie z celami zawartymi w umowie deweloperskiej – podobnie jak w przypadku otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego. Ale wypłata środków pieniężnych z tego rachunku następuje w sposób jednorazowy dopiero po ustanowieniu prawa własności lokalu mieszkalnego i przeniesieniu tego prawa na nabywcę lokalu przedsięwzięcia deweloperskiego. Jednakże bank może dokonać wypłaty deweloperowi zgromadzonych środków pieniężnych wówczas, gdy otrzyma od niego odpis aktu notarialnego umowy przenoszącej na nabywcę prawo własności lokalu.

Nowe uregulowania prawne wprowadzające wymóg powstania mieszkaniowych rachunków powierniczych w znaczący sposób wpłyną na stosunki między deweloperem a danym bankiem. Deweloper nie będzie mógł w sposób swobodny obracać środkami pieniężnymi, które zostaną zgromadzone na mieszkaniowym rachunku powierniczym. Oznacza to, że środki będą mogły być wykorzystywane tylko w celu realizacji projektu deweloperskiego.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Zobacz również serwis: Finanse

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zadaniem banku prowadzącego rachunek powierniczy będzie kontrola wszelkich wypłat środków pieniężnych na rzecz dewelopera. Fot. Fotolia
Zadaniem banku prowadzącego rachunek powierniczy będzie kontrola wszelkich wypłat środków pieniężnych na rzecz dewelopera. Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

DEFIDE Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK