| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Łazienka > Meble > Jak zaaranżować łazienkę dla niepełnosprawnych?

Jak zaaranżować łazienkę dla niepełnosprawnych?


Łazienka, z której korzystać będą osoby niepełnosprawne, bez wątpliwości powinna być przystosowana do ich potrzeb. Aranżując łazienkę dla niepełnosprawnych, pamiętajmy o stworzeniu odpowiednio dużej przestrzeni i umiejscowieniu urządzeń na dobrej wysokości.

Konieczność dostosowania przestrzeni domu do użytku osób niepełnosprawnych, niesie za sobą duże zmiany układu pomieszczeń. W przystosowaniu warunków do potrzeb niepełnoprawnych, najważniejsze jest stworzenie jak największej przestrzeni, która pozwoli na swobodne przemieszczanie się po domu. O ile, problemem nie jest zaaranżowanie łazienki w fazie tworzenia projektu nowego domu, o tyle zmiany w małych pomieszczeniach – na przykład w bloku, to żmudna praca, często nie przynosząca oczekiwanego efektu. Mimo trudności z rozstawieniem urządzeń, minimum pozwalające poruszanie się – musi być zachowane. Umieszczając wyposażenie łazienki, powinniśmy zachować zasadę wielkości przestrzeni – wedle której, osoba na wózku ma możliwość obrócenia się w łazience w miejscu o 360 stopni.

Zobacz także: Jak urządzić łazienkę przyjazną dla dziecka?

W zwykłych warunkach, aranżacja łazienki nie zakłada przystosowania urządzeń sanitarnych do szczególnych potrzeb mieszkańca. W przypadku osób niepełnosprawnych – wanna, umywalka czy sedes muszą być wyprofilowane. Przy każdym z tych urządzeń, powinny być zamontowane uchwyty, które pomogą wstać z wózka. Z dwóch stron sedesu, również powinniśmy zainstalować podpórki. Ponad to, dojście do umywalki musi być ułatwione. Kran powinien znaleźć się w takiej odległości, aby każdy mógł do niego dosięgnąć, nawet z wózka.

Zobacz także: Jak zaaranżować ergonomiczną łazienkę?

Dzieląc łazienkę z osobą niepełnosprawną, postarajmy się, żeby wszystkie urządzenia znajdowały się w jej zasięgu. Umywalka i półki, nie mogą wisieć zbyt wysoko. Ta sama reguła dotyczy sedesu i wanny. Stwórzmy warunki, które pomogą nam obojgu żyć normalnie.

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Łazienka, z której korzystać będą osoby niepełnosprawne, bez wątpliwości powinna być przystosowana do ich potrzeb. Aranżując łazienkę dla niepełnosprawnych, pamiętajmy o stworzeniu odpowiednio dużej przestrzeni i umiejscowieniu urządzeń na dobrej wysokości. Fot. ARTDESIGN
Łazienka, z której korzystać będą osoby niepełnosprawne, bez wątpliwości powinna być przystosowana do ich potrzeb. Aranżując łazienkę dla niepełnosprawnych, pamiętajmy o stworzeniu odpowiednio dużej przestrzeni i umiejscowieniu urządzeń na dobrej wysokości. Fot. ARTDESIGN

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »