| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Łazienka > Meble > Jak zaaranżować łazienkę dla niepełnosprawnych?

Jak zaaranżować łazienkę dla niepełnosprawnych?


Łazienka, z której korzystać będą osoby niepełnosprawne, bez wątpliwości powinna być przystosowana do ich potrzeb. Aranżując łazienkę dla niepełnosprawnych, pamiętajmy o stworzeniu odpowiednio dużej przestrzeni i umiejscowieniu urządzeń na dobrej wysokości.

Konieczność dostosowania przestrzeni domu do użytku osób niepełnosprawnych, niesie za sobą duże zmiany układu pomieszczeń. W przystosowaniu warunków do potrzeb niepełnoprawnych, najważniejsze jest stworzenie jak największej przestrzeni, która pozwoli na swobodne przemieszczanie się po domu. O ile, problemem nie jest zaaranżowanie łazienki w fazie tworzenia projektu nowego domu, o tyle zmiany w małych pomieszczeniach – na przykład w bloku, to żmudna praca, często nie przynosząca oczekiwanego efektu. Mimo trudności z rozstawieniem urządzeń, minimum pozwalające poruszanie się – musi być zachowane. Umieszczając wyposażenie łazienki, powinniśmy zachować zasadę wielkości przestrzeni – wedle której, osoba na wózku ma możliwość obrócenia się w łazience w miejscu o 360 stopni.

Zobacz także: Jak urządzić łazienkę przyjazną dla dziecka?

W zwykłych warunkach, aranżacja łazienki nie zakłada przystosowania urządzeń sanitarnych do szczególnych potrzeb mieszkańca. W przypadku osób niepełnosprawnych – wanna, umywalka czy sedes muszą być wyprofilowane. Przy każdym z tych urządzeń, powinny być zamontowane uchwyty, które pomogą wstać z wózka. Z dwóch stron sedesu, również powinniśmy zainstalować podpórki. Ponad to, dojście do umywalki musi być ułatwione. Kran powinien znaleźć się w takiej odległości, aby każdy mógł do niego dosięgnąć, nawet z wózka.

Zobacz także: Jak zaaranżować ergonomiczną łazienkę?

Dzieląc łazienkę z osobą niepełnosprawną, postarajmy się, żeby wszystkie urządzenia znajdowały się w jej zasięgu. Umywalka i półki, nie mogą wisieć zbyt wysoko. Ta sama reguła dotyczy sedesu i wanny. Stwórzmy warunki, które pomogą nam obojgu żyć normalnie.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Łazienka, z której korzystać będą osoby niepełnosprawne, bez wątpliwości powinna być przystosowana do ich potrzeb. Aranżując łazienkę dla niepełnosprawnych, pamiętajmy o stworzeniu odpowiednio dużej przestrzeni i umiejscowieniu urządzeń na dobrej wysokości. Fot. ARTDESIGN
Łazienka, z której korzystać będą osoby niepełnosprawne, bez wątpliwości powinna być przystosowana do ich potrzeb. Aranżując łazienkę dla niepełnosprawnych, pamiętajmy o stworzeniu odpowiednio dużej przestrzeni i umiejscowieniu urządzeń na dobrej wysokości. Fot. ARTDESIGN

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK