| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Łazienka > Dodatki i gadżety > Łazienka - przestrzeń relaksu

Łazienka - przestrzeń relaksu

Łazienka w naszym domu powinna być przestrzenią relaksu. Koncepcja łazienki: ciemnej, niefunkcjonalnej, ograniczonej małym metrażem, obowiązująca z konieczności, nie w wyniku rzeczywistych potrzeb, powoli staje się kolejnym reliktem szarej, zunifikowanej przeszłości. Jak sprawić, żeby łazienka stała się przestrzenią relaksu?

Obecnie łazienki są centralnym punktem zainteresowania światowych designerów: zyskują większą powierzchnię, oryginalne wzornictwo połączone z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, materiały zastrzeżone do tej pory dla innych pomieszczeń oraz nową funkcję: przestają służyć tylko potrzebom higienicznym, stają się miejscem wyciszenia, relaksu i odpoczynku. Sprzyja temu tradycyjna intymność tego miejsca - często jest to jedyne pomieszczenie w domu, w którym wolny czas można przeznaczyć tylko dla siebie i nie będzie on zakłócany przez innych członków rodziny.

Zobacz także: Łazienka: miejsce odprężenia

Trzy strefy

Aby jednak łazienka stała się prawdziwą strefą relaksu i wyciszenia, warto wygospodarować większa powierzchnię - około 20 metrów, którą z łatwością podzielimy na trzy sfery:

  • sanitarną,
  • kąpielową i
  • wypoczynkową.

W pierwszych dwóch powinny się znaleźć dwie umywalki, sedes, bidet, wanna i prysznic, w ostatniej szafki, leżanka, fotel i toaletka. Wanna i prysznic powinny być oddzielone od strefy ściśle sanitarnej np. za pomocą ścianki, ażurowego parawanu lub tafli piaskowanego szkła. Atrakcyjne wizualnie są układy wyspowe, w których część urządzeń umieszczona jest wokół ścianki usytuowanej pośrodku łazienki- takie rozwiązanie zapewnia intymność, usprawnia komunikację oraz porządkuje przestrzeń. Pozwala także - szczególnie w przypadku dużych łazienek - uniknąć wrażenia pustki i chłodu.

Popularnym ostatnio rozwiązaniem jest ustawienie oryginalnej wanny na środku pomieszczenia - w pokoju spa sprawdzi się stylizowana wanna na rzeźbionych nóżkach, wanna z kamienia lub klasyczna ceramiczna- szlachetna dzięki ascetycznej formie.

W celu zapewnienia maksymalnego relaksu w kąpieli najlepiej wybrać wannę z hydromasażem, prysznic wrażeń (oddziałujący na zmysły dzięki koloroterapii oraz możliwości wyboru regulacji siły i kierunków strumienia wody ) lub wielofunkcyjną kabinę prysznicową oferującą kąpiel parową, bicze wodne i kilka programów masażu wodą.

Zobacz także: Jak zamienić tradycyjną łazienkę w domowe SPA?

Waga światła

Istotną rolę w kształtowaniu atmosfery odprężenia odgrywa światło, w strefie kąpielowej powinno być ono subtelne, stwarzać magiczną atmosferę i klimat spokoju. Doskonałe efekty dla odprężenia umysłu daje chromoterapia- terapia kolorami; można więc zamontować na suficie i ścianach lampki emitujące różne kolory światła: kojący błękit, odprężającą zieleń czy pobudzającą czerwień, można też zainstalować profesjonalne systemy chromo- i muzykoterapii, w których zmieniającym się w określonych sekwencjach kolorom światła towarzyszy odpowiednio zharmonizowana muzyka. Aby obsługa tych systemów nie sprawiała trudności, już na etapie projektowania warto przewidzieć sterowanie dźwiękiem, muzyką i temperaturą za pomocą pilota przypisanego do łazienki. Można też wybrać rozwiązanie najprostsze i tańsze - wielu producentów wanien oprócz funkcji hydromasażu oferuje systemy podświetlania wody na podstawowe kolory, zwiększając działanie terapeutyczne i przyjemność kąpieli.

ARTDESIGN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK