| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Porady internautów > Czy wiesz jak pielęgnować różę chińską?

Czy wiesz jak pielęgnować różę chińską?

W tropikalnych rejonach Chin ketmia dorasta do 5 m wysokości. W mieszkaniach uprawia się odmiany stworzone przez hodowców. Dorastają one do 1,5 m wysokości.

Dom i balkon – przez cały rok może zdobić mieszkanie, ale w lecie wystaw ją na balkon lub taras – będzie rozwijać się intensywniej i obficiej kwitnąć. Niektóre firmy ogrodnicze oferują specjalne balkonowe odmiany.

Światło - lubi miejsca słoneczne, dobrze czuje się na parapecie okna wschodniego, w pobliżu południowego i zachodniego. W pokoju od północy może być dla niej za ciemno. Przed wyniesieniem na balkon (zwykle po 15 maja) stopniowo przyzwyczaja ją do ostrego światła panującego na zewnątrz – początkowo niech stoi w półcieniu, a dopiero po kilku dniach wystaw na nasłonecznione miejsce.

Temperatura - najobficiej kwitnie w temperaturze 18-20˚C. Zimą przechodzi krótki okres spoczynku (nie rośnie i nie kwitnie) – ustaw ją w chłodniejszym (ok. 15˚C) pomieszczeniu. Na balkonie może znaleźć się po wiosennych przymrozkach. Do domu zabierz ją wczesną jesienią - by nie ucierpiała z powodu nocnych chłodów (kiedy temperatura spadnie do 12˚C może zrzucić pąki kwiatowe).

Woda - w okresie wzrostu i kwitnienia (zwłaszcza podczas upałów) potrzebuje sporo wody i czasem trzeba ją podlewać codziennie. Jesienią i zimą (szczególnie przy niższej temperaturze) zapotrzebowanie spada i roślinę nawadniaj raz w tygodniu. Gdy grzeją kaloryfery nie wymaga zraszania, ale nie powinna stać bezpośrednio nad nimi (kwiaty mogą gnić, kiedy długo pozostają mokre).

Zasilanie - od wiosny do września nawoź raz na 7-10 dni odżywką do roślin kwitnących. Jeśli zimą straci kondycję - wzmocnić ją nawozem zimowym z małą zawartością azotu. Przy pojawieniu się szkodników użyj pałeczek nawozowo-owadobójczych.

Przesadzanie - młode rośliny co roku na wiosnę do niewiele większej doniczki (lepiej rosną w przyciasnej). Starsze - co 2-3 lata. Dużym okazom, które trudno przesadzić – co roku dosypuj ziemi do doniczki.

Cięcie – kiedy roślina straci zwarty pokrój – wiosną (zanim pojawią się pąki kwiatowe) przytnij pędy o 1/3 długości. Łodygi skracaj też okazom, które spędziły lato pod gołym niebem i jesienią powracają do domu. Roślina jest długowieczna i stare, które ogołociły się z liści do znacznej wysokości odmłódź przeprowadzając radykalne cięcie. Łodygi możesz skrócić o połowę, ale zawsze przycinaj je nad śpiącym pąkiem. Rob to na dwie raty: część pędów w pierwszym roku, a część w następnym.

Rozmnażanie - najprostszy sposób to pobranie wiosną sadzonek wierzchołkowych. Fragment pędu powinien mieć 8-12 cm długości i 2-4 liście. Utnij go tuż pod najniżej położonym liściem, który następnie oberwij. Gdy wierzchołek jest wiotki - uszczykuj go (usuń np. paznokciami).

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »