| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Porady internautów > Czy wiesz jak rozmnażać rośliny doniczkowe z odkładów?

Czy wiesz jak rozmnażać rośliny doniczkowe z odkładów?

Ten sposób rozmnażania stosuj dla pnączy lub roślin płożących, które mają długie, elastyczne pędy (bluszcz, filodendron pnący, epipremnum).

Koniec pędu przymocuj zgiętym drutem do podłoża w małej doniczce (stojącej obok rośliny - matki). Po 4 tygodniach z pędu wyrosną korzenie i zaczną rozwijać się młode pędy. Wtedy odetnij młodą roślinę od macierzystej. Ustaw w jasnym i ciepłym miejscu.

Z jednego długiego pędu możesz wyhodować od kilka młodych roślin - pęd rozłóż na podłożu w korytku (korzenie pojawią się w kilku miejscach na długości pędu). Pęd potnij na kilka części, a każdy z nich stanie się samodzielną młodą rośliną.

Gdy np. chcesz skrócić ogołoconą od dołu łodygę (draceny, fikusy, diffenbachie), zastosuj odkład powietrzny. Zrób ostrym nożem nacięcie na łodydze - od dołu do góry o długości ok. 2,5 cm, kończąc tuż przed węzłem liściowym (nie powinno być większe niż 1/3 grubości łodygi). Wnętrze nacięcia posmaruj ukorzeniaczem i włóż w nie patyczek, by było otwarte. Obłóż miejsce odkładu wilgotnym mchem i przymocuj rękaw z folii - będzie go osłaniał i utrzymywał na łodydze.

Kiedy zobaczysz korzenie przerośnięte przez stale wilgotny mech - odetnij pęd rośliny przed nowo wyrosłymi korzeniami. Posadź roślinę ze skróconą łodygą razem z mchem. Podeprzyj roślinę palikiem do czasu, aż korzenie lepiej się rozrosną. Uwaga! Dolnej części rośliny nie wyrzucaj - zostaw w doniczce i pielęgnuj (wokół łodygi wyrosną nowe pędy, które odetnij i zasadź).

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK